Ksiądz prof. dr hab., filozof, teolog, fizyk, kosmolog, laureat Nagrody Templetona w roku 2008.
Urodził się 12 marca 1936 roku w Tarnowie. Ojciec - Kazimierz Heller pracował w Państwowej Fabryce Związków Azotowych w Mościcach. W 1939 roku, po wybuchu wojny rodzinie udało się zbiec przed Niemcami i dotrzeć do Lwowa. Stamtąd w 1940 roku Rosjanie wywieźli całą rodzinę na Sybir. Po zawarciu układu polsko - radzieckiego Hellerowie trafili do Ałdanu, a następnie do Urbachu, gdzie Michał Heller uczęszczał do szkoły podstawowej.
Po wojnie cała rodzina powróciła do Polski i do Mościc, gdzie przyszły ksiądz kontynuował naukę w szkole podstawowej i gimnazjum. W 1953 roku, po zdaniu matury, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął w kwietniu 1959 roku i rozpoczął pracę w Ryglicach. W roku 1960 ksiądz Heller rozpoczął studia z filozofii przyrody na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które ukończył w 1965 roku tytułem magistra filozofii. Niedługo potem rozpoczął wykłady w tarnowskim Seminarium Duchownym. W roku 1966 uzyskał doktorat, kontynuował naukę jako wolny słuchacz na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, habilitował się w roku 1969. W roku 1972 Michał Heller objął stanowisko docenta na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie, później przekształconym w Papieską Akademię Teologiczną. W roku 1985 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego PAT w Krakowie, a w roku 1990 tytuł profesora zwyczajnego. Od roku 1991 ksiądz Heller pełnił funkcję Rektora Instytutu Teologicznego w Tarnowie, a od roku 2000 - Dziekana Wydziału Teologicznego w Tarnowie - PAT w Krakowie.
Ksiądz profesor Heller jest również pracownikiem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, kierownikiem Ośrodka Badań Interdyscyplinarnych, członkiem Papieskiej Akademii Nauk i wielu towarzystw naukowych, a także autorem lub współautorem kilkudziesięciu książek, kilkuset artykułów z dziedziny matematyki, fizyki, kosmologii, filozofii i teologii, tekstów popularnonaukowych, recenzji oraz przekładów książek z języków obcych.
W 2008 roku jako pierwszy Polak został laureatem Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią. Za swoją działalność został uhonorowany również między innymi Medalem Miasta Tarnowa w roku 1996 oraz, jako pierwszy laureat, w roku 2000 nagrodą "Tarnoviae Merenti", przyznawaną przez działającą w Tarnowie Fundację im Hetmana Jana Tarnowskiego.
Ksiądz profesor Michał Heller o Tarnowie: Przede wszystkim gdy myślę o Tarnowie to uświadamiam sobie, że nie powinniśmy odczuwać kompleksu średniego miasta. To poprzedni system wpoił w nas kult wielkich centrów (...). Ale rzecz charakterystyczna, że np. Większość ciekawych debiutów literackich w latach 90. wywodzi się nie z wielkich miast, nie z Wrocławia, Łodzi, Krakowa, czy Warszawy, ale właśnie z miast małych. Krytycy literaccy to zauważyli i co więcej lokalne wydawnictwa promują tych ludzi, którzy już pewnie przejdą do historii literatury. Jest to bardzo znamienne przesunięcie akcentów z centrum ku prowincji. Co więcej, najbardziej znane na świecie, wielkie liczące się uniwersytety na ogół nie znajdują się w wielkich centrach. Cambrigde, Oxford, Fryburg, Princetown, Berkley są to średnie, a niekiedy wręcz prowincjonalne miasta, a jeżeli wybiły się na nie prowicjonalność to dlatego, że nie przestając być małymi stały się wielkie. Wygląda po prostu na to, że kultura szczególnie dobrze czuje się w pewnym spokoju i zadomowieniu, którego nie zawsze może zapewnić wielka metropolia (...). Mówi się o nas w Polsce z odcieniem pewnej aprobaty, że jesteśmy miastem galicyjskim z wszelkimi dodatnimi stronami tego faktu. Leżymy przy wielkim trakcie pomiędzy wschodem a zachodem. Powinniśmy z tego wyciągnąć korzyści. Jesteśmy częścią Europy i to niezależnie od tego bardziej formalnego aktu przystąpienia do Unii Europejskiej. Jeżeli odrobinę więcej zadbamy o wygląd naszego miasta, a w ostatnich latach bardzo dużo się pod tym względem zmieniło, to Tarnów nie będzie różnić się od setek takich miejscowości Europy Zachodniej, które przyciągają turystów...
Cytat za "Wybitni tarnowianie". Tarnów2001