Filmowa propozycja TCK
"ANIMACJE - Dzieciom wstęp wzbroniony", to propozycja seansów dla sympatyków filmów animowanych, podczas których Tarnowskie Centrum Kultury zaprezentuje: argentyński film „Marsjanin Mercaro”, japoński „Vexille” oraz francuski „Perspeolis”. Wszystkie projekcje odbędą się w kinie „Marzenie” o godzinie 18.30 w dniach od 6 do 8 lutego. Filmy dozwolone są od lat 15, a bilety kosztują 10 i 12 złotych.
Przez trzy dni w kinie „Marzenie” w Tarnowie oglądać będzie można filmy animowane ze brane w cykl „Animacje – Dzieciom wstęp wzbroniony”. 6, 7 i 8 lutego o 18.30 Tarnowskie Centrum Kultury, organizator imprezy, zaprasza na trzy filmy animowane – argentyński, japoński oraz francuski. Wszystkie filmy dozwolone są od 15 lat. Bilety w cenie 10 i 12 można nabywać w kinie „Marzenie” przy ulicy Staszica.
6 lutego, g. 18:30 – „Marsjanin Mercano” / reż. Juan Antin. Argentyna.
Mercano to spokojny mieszkaniec Marsa. Pewnego dnia sielankowe życie kosmity zakłóca spadająca sonda, która zabija jego Coś-na-kształt-psa. Zrozpaczony Mercano wysłuchuje paradoksalnej informacji pochodzącej z innej planety: „przybywamy w celach pokojowych i nie chcemy nikogo skrzywdzić”. Pałający żądzą zemsty za rozkwaszenie swojego pupila Mercano, wybiera się na Ziemię, aby wyrównać porachunki z jej mieszkańcami. Sprawy się nieco komplikują, kiedy jego statek kosmiczny ulega uszkodzeniu. Marsjanin ląduje awaryjnie w Buenos Aires, gdzie każda chwila przynosi zupełnie nowe i zaskakujące wydarzenia...
7 lutego, g. 18:30 – „Vexille“ / reż. Fumihiko Sori. Japonia.
Na początku XXI wieku w robotyce dokonał się wielki postęp. Przez pół wieku Japonia była liderem w badaniach i wdrażaniu tej technologii. Od urządzeń domowych, po broń - japońskie produkty zdominowały światowy rynek. Jednak postępująca robotyzacja ludzkiego ciała, wywołała gwałtowny sprzeciw światowej opinii publicznej. Podobnie, jak to miało już miejsce z energią atomową i biotechnologią, ONZ zaproponowało przyjęcie regulacji, ograniczających zastosowanie robotyki. Japonia zareagowała bardzo ostro, natychmiast odrzucając tę propozycję - ONZ było jednak nieprzejednane. W odpowiedzi Japonia podjęła radykalną decyzję o wystąpieniu z ONZ oraz o powrocie do polityki izolacji. W roku 2067, przy użyciu najnowszej technologii, Japonia odgrodziła się od reszty świata...
8 lutego, g. 18:30 – „Persepolis” / reż. Vincent Paronnaud .Francja.
Film, na podstawie komiksu
Marjane Satrapi opowiada historię o dojrzewaniu w Teheranie, w czasach wybuchu rewolucji islamskiej. Dziewięcioletnia Marjane wychowana w nieco zwariowanej, inteligenckiej rodzinie marzy o zostaniu prorokinią. Poznajemy ją (a wraz z nią Iran), gdy fundamentaliści przejmują władzę, zmuszając kobiety do noszenia chust, a mężczyzn do zapuszczania brody. Obserwujemy jej inteligentną grę ze „stróżami moralności”, odkrywanie zakazanego punku, Abby i Iron Maiden. Kiedy nasilają się prześladowania i wojna Iran - Irak nabiera gwałtowności, Marjane zostaje wysłana przez troskliwych rodziców do szkoły w Austrii. Obraz, nagrodzony na festiwalu w Cannes „Złotą Kamerą” został oskarżony o „islamofobię” i zakazany w Iranie.
04.02.2009