„Tajemniczy ogród” rozkwitnie na początek

 Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego po po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej remontem budynku powraca do swej siedziby. W czwartek odbyło się uroczyste otwarcie, a już w sobotę pierwsza premiera - „Tajemniczy ogród” w reżyserii Tomasza Obary.

 

Pierwszą sztuka przygotowaną przez tarnowski zespół będzie sceniczna adaptacja klasyka literatury dziecięcej, „Tajemniczego ogrodu” Frances Hodgson Burnett. Ta napisana 100 lat temu historia wciąż znajduje rzesze entuzjastów. Autor adaptacji i reżyser przedstawienia, Tomasz Obara, mówi, że słowo-klucz dla zrozumienia jego przedstawienia to: miłość. - To jest opowieść o rodzącym się życiu, a siłę do tych narodzin, do życia, daje właśnie miłość. Taką relację obserwujemy w spektaklu pomiędzy Dickiem a Mary, pomiędzy Mary a Colinem. To jest także miłość do przyjaciela, do drugiego człowieka w wymiarze czysto duchowym. Ale także w panu Cravenie, ojcu Colina, to uczucie odradza się – bo w nim miłość do syna zawsze była, tylko przez tragiczną śmierć jego żony, a matki Colina, została stłumiona.

Bohaterka powieści, dziewięcioletnia Mary Lennox, jest sierotą. Jej rodzice zmarli w Indiach z powodu zarazy. Dziewczynka trafia do posiadłości wuja. Jego dom jest ogromny, posępny i otoczony ogrodem, który kryje swoją tajemnicę i do którego nikt nie ma wstępu. Mary poznaje mieszkańców domu, zaprzyjaźnia się z nimi i poznaje wartość autentycznych relacji międzyludzkich. Przy okazji odkrywa tajemnicę ogrodu.

Spektakl ma niezwykle bogatą oprawę, przygotowaną wielkim nakładem środków. Na ruchomych sztankietach oraz przesuwanych elementach dekoracji na oczach widowni pojawiają się liczne elementy scenograficzne autorstwa Anny Sekuły, przy współpracy Grażyny Żubrowskiej, pozwalające młodym widzom wyobrazić sobie zarówno wnętrza domu, w którym przebywa Mary, jak i tytułowy ogród otoczony murem, porośnięty krzewami i pnączami. - Nowoczesna infrastruktura techniczna umożliwia nawet wywołanie na scenie podczas spektaklu… deszczu, w strugach którego mała sierotka przybywa do posiadłości swojego wuja – mówi Rafał Balawejder, zastępca dyrektora teatru. - Niespodziankę przygotowaliśmy także w programie do spektaklu, gdzie widzowie znajdą prawdziwe nasiona maciejki. Każdy może przy odrobinie wysiłku mieć swój ogród.

- Próbuję przenieść książkę Frances Hodgson Burnett na scenę najlepiej jak potrafię, wczuwając się w jej ducha. Mamy tutaj do czynienia ze światem w pewnym sensie egzotycznym dla dzieci, ale bardzo intrygującym i pociągającym. Przyjaźń pomiędzy trójką bohaterów to jest rzecz, o której tak naprawdę też wszyscy marzymy. Mówiłem o miłości, ale przyjaźń jest nie mniej ważna. Przyjaźń, która oznacza lojalność, świadomość, że masz drugiego człowieka, który w trudnych dla ciebie chwilach nie wykorzysta twojej słabości, tylko zrobi wszystko, żeby ci pomóc – bezinteresownie, nie oczekując żadnej nagrody. To są rzeczy niezwykle rzadkie i o nich właśnie jest mowa w tej powieści i w tym spektaklu dodaje Tomasz Obara.

Na scenie obejrzymy zarówno doświadczonych artystów tarnowskiej sceny, m.in. Jolantę Januszówną, Mariusza Szaforza, Jerzego Ogrodnickiego, jak i młodych aktorów: Monikę Wentę-Hudziak w roli Mary, Patrycję Szwarc jako Martę, Piotra Hudziaka w roli Colina, Kamila Urbana jako Dicka. W rolę ogrodnika Bena wciela się reżyser przedstawienia - Tomasz Obara.

Uroczysta premiera „Tajemniczego ogrodu” w reżyserii Tomasza Obary odbędzie się na dużej scenie tarnowskiego teatru 16 kwietnia o godzinie 18.00.

 

15.04.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |