Trzydziestolecie „Koryznówki”

 2 maja w Nowym Wiśniczu zainaugurowane zostaną obchody trzydziestolecia Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka”. Pierwsi zwiedzający odwiedzili „Koryznówkę” 17 maja 1981 roku, a od 1985 roku dwór, w którym Jan Matejko bywał częstym gościem jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

 

W Nowym Wiśniczu istnieje Muzeum Biograficzne im. Jana Matejki „Koryznówka” w którym zgromadzono liczne pamiątki po artyście i jego rodzinie. Muzeum to w bieżącym roku obchodzi trzydziestolecie swego istnienia. Obchody jubileuszu zainaugurowane zostaną 2 maja.

Wiśnicz jest miejscem w którym Jan Matejko spędził wiele czasu, stąd pochodziła jego żona - Teodora z Giebułtowskich. Dzięki tym wizytom i zamek w Wiśniczu posiada niezwykle bogatą ikonografię z czasów kiedy dopiero zaczął popadać w ruinę. Prace te były podstawą do działań konserwatorskich realizowanych na zamku w latach powojennych. Rysunki Matejki dotyczące Nowego Wiśnicza są bezcenne, ponieważ wykonał je przed wielkim pożarem miasta, który obrócił w popiół wiele budynków zabudowy Rynku. Rysunki te są nieomal dokumentacją konserwatorską nieistniejącej już dziś drewnianej zabudowy miasta.

Drewniany dworek mieszący się między zamkiem a klasztorem był miejscem wyjazdów rodziny Serafińskich co najmniej od 1866 roku. Tu też częstym gościem byli Matejkowie, zaś ich dzieci spędzały wiele dni w tej nieomal wiejskiej siedzibie. Po śmierci Jana Matejki w dworku kultywowano jego pamięć i przechowywano liczne pamiątki. W czasie wojny „Koryznówka” była ważnym ośrodkiem konspiracji. Warto wspomnieć, że tu przebywał Witold Pilecki po ucieczce z obozu w Oświęcimiu gdzie dostał się pod przybranym nazwiskiem Tomasz Serafiński.

Od końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku „Koryznówka” była udostępniana turystom i szkolnym wycieczkom. Dworek wymagał jednak remontu. Prace nad renowacją i udostępnieniem publiczności tego niezwykłego obiektu rozpoczęto w 1975 roku staraniem Mari Serafińskiej–Domańskiej i jej męża Stanisława Domańskiego. Z początku rodzina angażowała w to własne środki; w 1979 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki udzieliło bezzwrotnego kredytu na remont, a profesor Alfred Majewski skierował do tej pracy część ekipy odbudowującej zamek wiśnicki.

17 maja 1981 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Pamiątek po Janie Matejce – „Koryznówka”. Zwiedzającym udostępniono frontową część domu. Początkowo Muzeum funkcjonowało jako placówka podległa Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Nowym Wiśniczu, od 1985 roku jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. - Opiekunem, mieszkańcem i dobrym duchem tej placówki jest Maria Serafińska-Domańska pełniąca funkcje kierownika. Zachowanie z wielkim pietyzmem pamiątek i wnętrz dworku jest osobistą zasługą i efektem wielkiego zaangażowania pani Serafińskiej – mówi Adam Bartosz, dyrektor tarnowskiego muzeum. - Znakomitym uzupełnieniem ekspozycji jest wydawnictwo autorstwa Marii Serafińskiej - Domańskiej „Koryznówka w Wiśniczu” bogato ilustrowane, pełne kolorowych zdjęć i reprodukcji oraz informacji o Janie Matejce i jego pobycie w „Koryznówce” i wykonanych tu dziełach.

Za swą pracę Maria Serafińska-Domańska została uhonorowana odznaczeniami:

Zasłużony Działacz Kultury (1997) i Zasłużony Dla Kultury Polskiej (2005).

29.04.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |