Samorządowcy na Ukrainie

 Władze powiatu tarnowskiego wzięły udział w obchodach 10. Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą, które w tym roku odbyły się w Winnicy na Ukrainie. Uczestniczył w nich również Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Podczas uroczystości podpisano list intencyjny o współpracy samorządu powiatowego z rejonem chmielnickim.

 

Wyjazd delegacji powiatu tarnowskiego na Ukrainę związany był ze sformalizowaniem umów z kolejnym partnerem zagranicznym. Podczas obchodów 10. Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą w Winnicy starosta Mieczysław Kras podpisał list intencyjny o współpracy rejonem chmielnickim z przewodniczącym Państwowej Administracji Rejonu Chmielnickiego Olegiem Tomaszkiem. Precyzuje w zakres współpracy w dziedzinie turystyki i sportu, kultury, ochrony środowiska, wymiany młodzieży, działalności społecznej i rozwoju gospodarki rolnej.

Podczas uroczystości w Winnicy Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz otworzył wystawę poświęconą Ignacemu Janowi Paderewskiemu, przygotowaną przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie. To dokumentacja opisująca życie wybitnego Polaka, artysty, patrioty, muzyka i męża stanu. Osoby, które wspierają współpracę pomiędzy samorządem tarnowskim a ukraińskim otrzymały pamiątkowe statuetki Paderewskiego. Odebrali je marszałek Senatu, wiceminister spraw zagranicznych, wiceminister kultury, konsul generalny RP w Winnicy Krzysztof Świderek oraz gubernator obwodu winnickiego. Na zakończenie odbył się koncert z udziałem zespołów polonijnych z Ukrainy oraz Golec uOrkiestra.

Podczas pobytu na Ukrainie uzgodniono również, że w czerwcu w Kąśnej Dolnej podpisana zostanie umowa o współpracy pomiędzy Powiatem Tarnowskim a miastem Chmielnik. Stanie się to w 70. rocznicę śmierci I.J. Paderewskiego. Do Kąśnej przyjedzie także dwoje młodych ukraińskich pianistów ze szkoły artystycznej w Chmielniku, którzy z rówieśnikami z USA i Polski wezmą udział w warsztatach pianistycznych.

Wracając z Winnicy tarnowska delegacja odbyła rozmowy związane z sierpniowymi uroczystościami w Obertynie. Podczas spotkania w Tłumachu uzgodniono wstępny przebieg uroczystości, które odbędą się w rocznicę bitwy pod Obertynem. 22 sierpnia 1531 starły się tam wojska polskie pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Jana Amora Tarnowskiego z armią mołdawską. Bitwa zakończyła się całkowitym zwycięstwem Polaków. Powiat Tarnowski ufunduje tablicę pamiątkową w miejscu, w którym stoczono bitwę. Zorganizuje również – wspólnie z miastem Tarnowem – rocznicowe uroczystości.

 

10.05.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |