Ocalić od zapomnienia

 Stowarzyszenie Opieki nad Cmentarzami w I i II Wojny Światowej oraz Miejscami Pamięci Narodowej w Małopolsce – taką nazwę nosi powołana w gminie Tarnów nowa organizacja stawiająca sobie na celu odnowę i opiekę nad miejscami pamięci.

 

W gminie Tarnów powołane zostało Stowarzyszenie Opieki nad Cmentarzami w I i II Wojny Światowej oraz Miejscami Pamięci Narodowej w Małopolsce. Stowarzyszenie uzyskało wpis do Krajowego Rejestru Sądowego 5 maja, a już 18 maja w sali konferencyjnej Urzędu Gminy odbyło się spotkanie z przedstawicielami Austriackiego Czarnego Krzyża – organizacji, która m. in. wspiera finansowo inicjatywy związane z odnową cmentarzy z I wojny światowej oraz opiekę nad tymi miejscami. Nowo powołane Stowarzyszenie reprezentowali m. in. jego inicjator Tadeusz Knapik, Adam Ryba, wójt Grzegorz Kozioł oraz członkowie: Zofia Starzyk, Wojciech Hońdo, Jan Skórka, Piotr Pawlina, Józef Gądek, Irena Podraza i Anna Pieczarka.

Podczas spotkania poinformowano m.in o pierwszej inicjatywie Stowarzyszenia – planowanym na sobotę, 21 maja wyjeździe na cmentarz nr 51 w Regietowie oraz o możliwości rozwoju lapidarium w Porębie Radlnej i utworzenia w tym miejscu swoistego muzeum cmentarzy wojennych.

Wójt Grzegorz Kozioł poinformował austriackich gości, że gmina w zakresie swoich zadań nie ma opieki nad miejscami pamięci, dlatego nie może na ten cel przeznaczać środków budżetowych, ale może stwarzać w tym względzie pole do działalności organizacji pozarządowych. - W tym właśnie celu utworzyliśmy to stowarzyszenie – mówił. Austriaccy goście podkreślali, że w Polsce wiele cmentarzy już zostało wyremontowanych, ale poważnym wyzwaniem jest ich bieżące utrzymywanie, aby ponownie nie popadały w ruinę i w tym kontekście działalność Stowarzyszenia Opieki nad Cmentarzami w I i II Wojny Światowej oraz Miejscami Pamięci Narodowej w Małopolsce widzieli jako pożądaną. Zadeklarowali także, w miarę możliwości, pomoc finansową.

Austriacki Czarny Krzyż to organizacja utworzony w 1919 roku. Utrzymuje się głównie ze składek i kwest. Działa przede wszystkim na terenie Austrii i w Południowym Tyrolu, a także w kilkunastu krajach dawnego bloku wschodniego. W Polsce aktywne jest od ponad ćwierćwiecza. W połowie lat 80. z pomocą tej organizacji został odnowiony cmentarz wojenny w Przemyślu, od tego czasu współfinansowała lub finansowała ona remonty kilkudziesięciu obiektów w całym kraju, przy czym największym przedsięwzięciem był odnowiony w latach 2003-2004 cmentarz nr 193 w Dąbrówce Szczepanowskiej.

20.05.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |