„Prowincjonalia” w Mościcach

 Na najlepsze filmy dokumentalne zaprasza Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. W dniach 27-28 maja w Tarnowie zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne pokazywane w tym roku na festiwalu filmowym „Prowicjonalia”. Pokazy odbywać się będą na Scenie na Antresoli, wstęp wolny.

 

Na projekcję 13 polskich filmów dokumentalnych zaprasza w dniach 27-28 maja Centrum Sztuki Mościce. Program pokazów w Tarnowie to swoista replika festiwalu „Prowincjonalia”. Prezentowane na tym festiwalu filmy mają charakter kina oryginalnego i artystycznego, w którym dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji. Często nazywane są również festiwalem kina peryferyjnego i outsiderów. Celem Festiwalu jest popularyzacja polskiej sztuki filmowej oraz zaakcentowanie roli filmu w życiu społecznym.

Prezentacje na Scenie na Antresoli CSM rozpoczną się 27 maja o 18.00. Wstęp wolny

 

Program imprezy:

27 maja godzina 18.00

Kolba, na szczęście!

Polska 2010

Reżyseria: Tomasz Drozdowicz, Maria Nockowska

Scenariusz: Tomasz Drozdowicz, Maria Nockowska

Zdjęcia: Józef Szymura

Muzyka: Marzena Majcher

Dźwięk: Andrzej Kowalski

Czas trwania: 52 min.

Poruszający film dokumentalny opowiadający o Krzysztofie Kolbergerze - jednym z najwybitniejszych polskich aktorów i reżyserów teatralnych - artyście spełnionym, człowieku sukcesu, ale również o Hiobie, którego los wystawiał na próby.
Zwykła - niezwykła historia zwykłego niezwykłego człowieka. Krzysztof Kolberger zmarł 7 stycznia 2011 roku.

 

Warszawa do wzięcia

Polska 2009

Reżyseria: Karolina Bielawska, Julia Ruszkiewicz

Scenariusz: Karolina Bielawska, Julia Ruszkiewicz

Zdjęcia: Bartosz Piotrowski, Kacper Czubak, Dominik Danilczyk, Tomasz Woźniczka, Dominik Zadęcki

Muzyka: Tymon Tymański, Jarosław Januszewicz

Dźwięk: Mariusz Bielecki, Michał Robaczewski, Małgorzata Staroń, Sławomir Karolak

Czas trwania: 50 min.

Ania, Gosia i Ilona mieszkają w oddalonych od siebie popegeerowskich wsiach. Ania chce być fryzjerką, Gosia marzy aby wyjechać z domu gdzie życie wydaje jej się bez perspektyw, a Ilona pragnie lepszej przyszłości dla siebie i swojego synka.

Wszystkie trzy podejmują decyzję, żeby wyjechać do Warszawy i odmienić tam swój dotychczasowy los. Warszawa dla nich to „wielki świat", który znają jedynie z telewizji. Wyruszają w swoją podróż wierząc, że znajdą tam również miejsce dla siebie. Łączy je taki sam start i podobne nadzieje, czy powiedzie im się w nieznanym miejscu? Jak wygląda współczesna Warszawa widziana oczami dziewczyn z popegeerowskich wsi?

 

 

27 maja godzina 20.00

Przesłuchanie

Polska 2010

Reżyseria: Adam Palenta

Scenariusz: Adam Palenta

Zdjęcia: Adam Palenta

Czas trwania: 9 min.

Poruszająca opowieść żołnierza AK skazanego w czasach stalinowskich. Mężczyzna opowiada o okrutnym traktowaniu w ubeckich kazamatach, wielogodzinnych torturach i poniżaniu. Wyjątkowy w formie film o woli życia i okrucieństwie systemu totalitarnego.

 

PRL – moje życie, moja miłość

Polska 2009

Reżyseria: Jarosław Antoszczyk

Scenariusz: Jarosław Antoszczyk

Zdjęcia: Rafał Zgud

Muzyka: Czesław Niemen (wykorzystano fragmenty „Czas jak rzeka”

Scenografia: Katarzyna Wojtecka

Czas trwania: 23 min.

Film przedstawia, w oparciu o wybrane wątki, historię młodego mężczyzny pochodzącego z małego miasteczka, który dzięki podjęciu pracy w szeregach Milicji Obywatelskiej, wkracza w tak zwany „wielki świat". Jego najlepsze lata przypadły na okres PRL, który to wspomina z wielkim sentymentem i tęsknotą. Opowiada m.in. o interwencjach na służbie, o milicyjnych przywilejach, o ciekawych ludziach z jakimi miał okazję się zetknąć, jak również o swojej rodzinie. Film w szerokim rozumieniu i z lekkim przymrużeniem oka przypomina o swoistym „uroku" minionego ustroju.

 

Seans w kinie „Tatry”

Polska 2010

Reżyseria: Igor Chojna

Scenariusz: Igor Chojna

Zdjęcia: Jakub Czerwiński

Muzyka: Raphael Rogiński

czas trwania: 27 min.

Dariusz Ambroszczyk prowadzi jedno z najstarszych kin - „Tatry". Jest szefem, a zarazem jego jedynym pracownikiem. Pan Dariusz codziennie wyczekuje widzów. Ci jakby zupełnie zapomnieli o jego kinie. Zaczyna do niego docierać, że kino, będące sensem jego życia, powoli chyli się ku upadkowi.

 

Bon Appetit

Polska 2010

Reżyseria: Kuba Maciejko

Scenariusz: Kuba Maciejko

Zdjęcia: Magda Kowalczyk

czas trwania: 31 min.

Sympatyczna opowieść o perypetiach małżeństwa prowadzącego nieduży bar w zakamarkach warszawskiej Woli. Film prezentuje bohaterów zmagających się z codziennymi problemami i marzących o wygranej w lotto. Przedziwna atmosfera baru sprawia, że klienci czują się tam jak w domu, a jego właściciele nie wyobrażają sobie życia bez niego.

 

 

28 maja godzina 18.00

Cyrk ze złamanym sercem

Polska 2010

Reżyseria: Marek Tomasz Pawłowski

Scenariusz: Marek Tomasz Pawłowski

Zdjęcia: Adam Bajerski, Rafał Wróblewski, Adam Zięcina

Muzyka: Anna Malarowska

Czas trwania: 52 min.

Cyrk ze złamanym sercem" to zapis jednego dnia z życia małego, wiejskiego cyrku Bojaro. Zapis dramatycznej walki o przetrwanie cyrku, który ze swoim tradycyjnym sposobem myślenia nie odnajduje się w nowej rzeczywistości i nie potrafi dotrzeć do współczesnego widza. To dramat czekania, upokarzającego, wydłużającego się w nieskończoność czekania na widza. Film, jak w soczewce, ukazuje przy okazji postkomunistyczną Polskę „gorszej kategorii”. Nierzadko chwile śmiechu przez łzy tworzą zabawny, ale gorzki portret kondycji współczesnej prowincji środka Europy.

 

Takie życie...

Polska 2010

Reżyseria: Daniel Zieliński

Scenariusz: Daniel Zieliński, Alex Pavlović

Zdjęcia: Alex Pavlović

Muzyka: Michał Lorenc

Czas trwania: 27 min.

Mężczyzna, zamknięty w kręgu prostych czynności, odcięty od rodziny i dotychczasowego życia, wypełnia wygasającą powoli rzeczywistość starej matki, którą kocha bezmierną miłością. Zaangażowaniu mężczyzny towarzyszy bierność otoczenia. O rzekomej pamięci pozostałych członków świadczą jedynie przedmioty. Pewnego dnia jednak przyjeżdżają oni w odwiedziny...

 

Dagarama

Polska 2010

Reżyseria: Bogusław Hynek

Scenariusz: Bogusław Hynek

Zdjęcia: Bogusław Hynek, Hubert Burzawa

Muzyka: Arkadiusz Reikowski

Scenografia: Jowita Bartnik

Czas trwania: 20 min.

Jan Głuszak, zwany „Dagaramą" był wizjonerem, futurystą, twórcą oryginalnych projektów architektonicznych, filozofem i poetą. To opowieść o wrażliwości, samotności, cierpieniu i przymusie dostosowania do „ciasnej" małej rzeczywistości. Punktem zwrotnym w filmie jest samospalenie ręki Głuszaka. Ten akt ma mistyczny wymiar - niczym ofiarowanie.

 

Krajobraz nizinny z kołyską

Polska 2009

Reżyseria: Arek Biedrzycki

Scenariusz: Arek Biedrzycki

Zdjęcia: Paweł Chorzępa

Muzyka: Igor Kłaczyński

Czas trwania: 18 min.

Krajobraz nizinny z kołyską jest portretem alkoholika, z uporem i świadomie niszczącego swoje życie. Popęd śmierci, któremu poddaje się bohater - samotny sześćdziesięcioletni mężczyzna z małej mazurskiej wioski jest częścią siły drzemiącej w naturze, bezwzględnej i rządzącej się własnymi prawami. Film poprzez niezwykłe sugestywne zdjęcia, brak komentarza, unikalny klimat i bliskość, z jaką autor towarzyszy bohaterowi, wymyka się pokusie taniego moralizatorstwa.

 

 

28 maja godzina 20.30

Smolarze

Polska 2010

Reżyseria: Piotr Złotorowicz

Scenariusz: Piotr Złotorowicz

Zdjęcia: Malte Rosenfeld

Czas trwania: 15 min.

Daleko od cywilizacji, w środku gór żyją zgodnie z rytmem wyznaczonym przez przyrodę bohaterowie. Towarzyszymy im od świtu do zmierzchu, obserwujemy niespiesznie przemijanie czasu. Całość składa się w opowieść o ludziach, którzy wybrali proste życie.

 

Marysina polana

Polska 2010

Reżyseria: Grzegorz Zariczny

Scenariusz: Grzegorz Zariczny

Zdjęcia: Weronika Bilska

Czas trwania: 39 min.

Na rozległym górskim zboczu, gdzieś nad lasem, wydobywa się dym. To bacówka. Aby do niej dojechać, trzeba minąć dawno już nieczynne polsko-słowackie przejścia graniczne i skręcić głęboko w las.

 

Komeda – muzyczne ścieżki życia

Polska 2010

Reżyseria: Claudia Buthenhoff-Duffy

Scenariusz: Claudia Buthenhoff-Duffy

Zdjęcia: René Dame, Andreas Höfer, Józef Romasz, Vivien Vogel

Muzyka: Andreas Hornschuh, Matthias Hornschuh

Czas trwania: 52 min.

Refleksja na temat muzyki filmowej Krzysztofa Komedy i jej odniesień do jego życia. Ale to także współczesny dokument o postawie wobec życia w czasach społecznych, politycznych i kulturowych zmian w okresie powojennym, oraz o pracy i exodusie polskich artystów w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

25.05.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |