Zamek w Dębnie tylko dla dzieci

 Dzień Dziecka w Zamku w Dębnie” to długa tradycja obchodów tego święta w muzeum. W tym roku nad przebiegiem dziecięcej zabawy będą czuwać animatorzy z Otwartej Przestrzeni Edukacji Artystycznej w Tarnowie oraz pracownicy Muzeum Okręgowego w Tarnowie. O godzinie 11.00 rozpocznie się spektakl teatralny, później dzieci znajdą się w średniowiecznym świecie rycerzy, skrybów, bohaterów baśni i legend.

 

1 czerwca zamek w Dębnie staje się od lat miejscem spotkania dzieci. Współorganizatorami imprezy są Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Dębińskie Centrum Kultury, a od trzech lat także Bank Zachodni WBK I Oddział w Brzesku oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zamku w Dębnie.

W tym roku uczestnicy spotkania w Międzynarodowym Dniu Dziecka będą mieli do wyboru udział w różnych warsztatach - hafciarskim, skryptorium (próba pisania dokumentów i listów za pomocą gęsiego pióra), mennicy, wykonywaniu biżuterii, udział w mini turnieju i zabawach rycerskich. Na wzgórzu znajdą się też elementy wesołego miasteczka, chusta animacyjna, będą też czekać osoby, które pomalują twarze dzieci „przemieniając” je w bohaterów z baśni i legend.

W zamkowych wnętrzach pracownicy muzeum będą opowiadać o historycznych i legendarnych postaciach, które kierowały się zasadami „Kodeksu Rycerskiego”. Poznając życie ludzi w czasach tak odległych jak średniowiecze będzie można zaglądnąć do dawnej kuchni, odkryć jej tajemnice, a w sali rycerskiej zobaczyć jak dawniej tańczono, jak spędzano wolny czas i samemu wziąć udział w bardzo krótkim, szybkim kursie dawnego tańca.

Organizatorzy proponują wszystkim dzieciom od godziny 11.00 udział w spektaklu „Graal”, przygotowanym przez Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop”. To historia pewnego chłopca przedstawiona w formie baśni z morałem, która ma służyć ukazaniu podstawowych wartości, o których bardzo często dziś zapominamy. Widowisko to nie tylko efekty świetlne, dymy, pochodnie oraz wspaniała muzyka, ale także barwne maski, kostiumy i charakteryzacja.

Po spektaklu zaplanowano prezentację umiejętności psa i jego treserki, która opowie też o bezpiecznym podejściu do psów i o obowiązkach wynikających z jego posiadania, o jego potrzebach, odczuciach i reakcjach.

Przy drodze dojazdowej do Muzeum zapewniony jest punkt medyczny (m.in. karetka pogotowia), będzie też samochód strażacki, obok którego młodzi strażacy pokażą i nauczą jak udzielać pierwszej pomocy w różnych nagłych wypadkach.

Nie zabraknie także stoisk z pamiątkami, napojami i słodyczami. Nad przebiegiem dziecięcej zabawy będą czuwać animatorzy z Otwartej Przestrzeni Edukacji Artystycznej w Tarnowie, oraz pracownicy Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

31.05.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |