Nowe centrum wsi w Koszycach Wielkich

 W sobotę 18 czerwca odbędzie się uroczystość otwarcia nowego centrum wsi w Koszycach Wielkich. Koszyce Wielkie będą trzecią miejscowością w Polsce i pierwszą wsią, w której stanie brama seklerska, dar samorządu miejscowości Csíkszentsimon w Siedmiogrodzie.

 

Udział zapowiedziały delegacje zaprzyjaźnionych samorządów z węgierskich miejscowości Jászdózsa i Jászalsószentgyörgy, a także położonej w Siedmiogrodzie (Rumunia) węgierskiej miejscowości Csíkszentsimon. Samorząd tej ostatniej miejscowości podarował samorządowi Gminy Tarnów bramę seklerską, która zostanie ustawiona w centrum wsi w Koszycach Wielkich. Koszyce Wielkie będą pierwszą wsią w Polsce, w której znajdzie się tego typu brama.

Seklerzy bramy budowali już w średniowieczu. Tradycyjne bramy seklerskie nie miały drzwi, co miało symbolizować otwarte serce i seklerską gościnność. Tradycyjnie nadal są budowane przy domostwach, ale dziś wyposażone są w drzwi i furtki, przy czym wielkość i zdobienie bramy zależą od zamożności gospodarza. Wykonawcą bramy dla Koszyc Małych jest rzeźbiarz Gábor Kovács.

Centrum wsi w Koszycach Wielkich składa się z dwóch części: jedną z nich stanowi parking na 22 miejsca postojowe, zaś drugą – mini-park z odtworzonym stawem i odnowioną kapliczką św. Jana Nepomucena. Mieści się tam również plac zabaw. Nad stawem zlokalizowane zostały dwie altany z pomostami. Ciekawym elementem architektonicznym jest przystanek w góralskim stylu, którzy został wybudowany przez góralskich cieśli z okolic Zakopanego. Brama seklerska zostanie zlokalizowana jako element łączący parking z mini-parkiem.

Wartość inwestycji to około 800 tysięcy złotych, czego pół miliona stanowiły środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dystrybuowane w ramach osi Leader przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Zielony Pierścień Tarnowa”, resztę – ponad 300 tysięcy złotych - wyasygnował ze swego budżetu samorząd gminy.

 

Program uroczystości:

16:00 – uroczyste otwarcie centrum wsi

16:30 - „Polak, Węgier dwa bratanki” - opowieść i etiuda teatralna o historii przyjaźni polsko-węgierskiej

17:00 - „Do grającej szafy grosik wrzuć...” - występ Aleksandry Sępek

17:30 – „Kuchnia węgierska - od kuchni” - opowiada burmistrz István Szerencsés

18:00 – prezentacja tańców i przyśpiewek ludowych w wykonaniu zespołów folklorystycznych „Dąbrowiacy” i „Nieczajnianie”

19:00 – węgierski czardasz oczami młodych Polaków

20:00 – „Z góralskim przytupem” - zabawa taneczna z kapelą „Master”

15.06.2011
Komentarze:
gość: 17.06.2011
Brama seklerska, przystanek góralski, altany, pomosty, staw i kapliczka. Mam nadzieję ze miedzy tym nie zabraknie krasnali i łabędzi oraz barokowych amorków. To dopiero dopełni tego obłędu.
Do gość: 19.06.2011
Nie da się ukryć- zazdrość przez ciebie człowieku przemawia!
SmmS: 19.06.2011
Swoją drogą ta dziewczynka która występowała nie ma na imię Aleksandra tylko Ola- tak ma w akcie urodzenia. Wiem bo znam ją. Pozdrowienia dla Olki ! Super występ ! :)
:)): 20.06.2011
no właśnie..:)
Jan: 21.06.2011
Impreza zdecydowanie za bardzo przegadana. Ponad godzina przemówień? Nic dziwnego że niebiosa tego nie wytrzymały i w najważniejszym momencie przecięcia wstęgi na bramie seklerskiej lunęło jak z cebra. Organizatorzy przesadzili z tymi oficjałkami. Nikt tego nie słuchał i w wszyscy mieli dość.
xxx: 21.06.2011
Dlaczego na każdej imprezie wszystko musi poświęcić ksiądz? Coś z tego ma czy co? Kible publiczne jak otworzą też będzie święcił żeby żadne zło nie osiadło na desce?
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |