FLORIPARI czyli dzień z życia dworu

 24 czerwca o godzinie 18.30 w Zamku w Dębnie odbędzie się pierwszy z koncertów muzyki średniowiecznej i renesansowej organizowany w ramach projektu „Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno - naukowych". Wystąpi zespół FLORIPARI prosto z dworu Jagiellonów. Nasza redakcja jest jednym z patronów medialnych koncertu.

 

Ideą działalności Zespołu Muzyki Dawnej FLORIPARI jest przybliżanie ciągle mało znanej kultury muzycznej dawnych wieków. Istotnym przesłaniem dla FLORIPARI jest potrzeba odkrywania i prezentowania szczególnie polskiej dawnej sztuki muzycznej.

FLORIPARI utworzony przez absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej i Królewskiego Konserwatorium w Hadze (Holandia) wykonuje muzykę Renesansu i Baroku na instrumentach historycznych. Zespół uczestniczył w licznych kursach interpretacji muzyki dawnej. Szczególną wagę miały stypendia prestiżowej Dartington International Summer School (1993, 1994, 1995) w Anglii i wiążące się z nimi kontakty z artystami tej miary co Paul Goodwin, Emma Kirkby czy Anthony Rooley. Niektórzy z członków zespołu zostali również uhonorowani stypendium Fundacji The David Reichenberg Trust z Londynu przeznaczonym na zakup instrumentów historycznych. Zespół – związany z Zamkiem Królewskim na Wawelu w Krakowie i występujący w nim na co dzień – prowadzi aktywną działalność koncertową, biorąc udział w festiwalach i koncertach w Polsce i za granicą.

Przy wielu okazjach muzycy występują w strojach historycznych, co nadaje ich koncertom dodatkowy walor interesującego widowiska.

Zespół „Floripari" wystąpi 24 czerwca o godzinie 18.30 na dębińskim zamku z programem „Królewski dwór Jagiellonów. Jeden dzień z życia dworu"

Wspaniały dwór królewski Jagiellonów promieniował na całą szesnastowieczną Europę chlubnym światłem mądrości i wiedzy oraz blaskiem sztuki. Nigdzie indziej mitologiczne muzy doglądające swych domen nie miały się tak dobrze, jak na Wawelu. Historia dopowiada, że jedną z najulubieńszych była Kaliope – muza sztuk muzycznych.

To tutaj – do Jagiellonów na wzgórze wawelskie – ściągały rzesze artystów i twórców z całej Europy. Najwięksi mistrzowie polskiego renesansu i kompozytorzy zagraniczni tworzący dla dworu Jagiellonów to m.in. Wacław z Szamotuł, Jan z Lublina (tabulatura), Valentinus Bakfark, Jakub Polak, Giovanni G. Gastoldi, Cyprian Bazylik, Mikołaj Gomółka.

Legenda mówi, że słynny dzwon Zygmunta szlachetne swe brzmienie zawdzięcza lutniowej strunie węgierskiego mistrza Bakfarka...

Królewski dwór Jagiellonów... to koncert „opowiadany", gawęda literacko-muzyczna o przypuszczalnym, ale możliwym dniu życia dworu królewskiego ostatnich dwóch Jagiellonów wedle tematów przewodnich:

1) Poranna Modlitwa,

2) Corto Danza Scuola,

3) Wyznania Miłosne,

4) Ważne wydarzenia,

5) Bal Królewski,

6) Wieczorna Zaduma.

Koncertowi towarzyszyć będą warsztaty muzyki średniowiecznej i renesansowej prowadzone przez członków zespołu FLORIPARI. Od godz. 16.00 do 18.00 oraz po zakończeniu koncertu zainteresowane osoby będą mogły w scenerii sal dębińskiego zamku zgłębiać tajniki gry na różnych instrumentach oraz tańca z epoki.

Wstęp na koncert jest wolny. Koncert oraz warsztaty realizowane są w ramach projektu „Jesień średniowiecza - wiosna renesansu - cykl wydarzeń kulturalno-naukowych" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 oraz ze środków Województwa Małopolskiego. Nasza redakcja jest jednym z patronów medialnych projektu.

22.06.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |