Jazz-owy Rynek – 8 lipca pierwszy koncert

 W lipcowe piątki tarnowski Rynek już po raz czwarty rozkołyszą dźwięki jazzu tradycyjnego. Wzorem lat ubiegłych Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” organizuje IV Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Jazz-owy Rynek” – cykl koncertów plenerowych z udziałem wyjątkowych gości z różnych zakątków Europy. Sercem festiwalu będzie scena plenerowa na tarnowskim Rynku, ale liczne imprezy odbędą się również w klubie festiwalowym Bombay Music.

 

Podczas trwającego aż trzy tygodnie festiwalu „Jazz-owy Rynek”, w lipcowe piątki na Rynku w Tarnowie wystąpią: Ragtime Banjo Band, Leliwa Jazz Band, Saxpasja, Jazz Band Ball Orchestra & Melva Houston (USA), Happy Play Dixieland Band, Boba Jazz Band, Hanka Gregusova & Nothing But Swing Trio (SLO), Old Boys Band, South Silesian Brass Band, Swing Manouche Project (HUN).

Każdy z koncertów plenerowych zwieńczony będzie wspólną paradą nowoorleańską.

Poprzedzając piątkowe koncerty pod gołym niebem, w przeddzień każdego z nich, w ramach tradycyjnych „czwartków jazzowych” w klubie Bombay Music odbędą się wieczory jazzowe w towarzystwie festiwalowych gwiazd.

Organizatorem festiwalu jest Tarnowskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego Leliwa.

Partner projektu: Tarnowskie Centrum Kultury – Instytucja Kultury Miasta Tarnowa

 

Program pierwszego weekendu:

7 lipca, godz. 20.00, Restauracja Bombay Music

Koncert klubowy, jam session

Jazz Band Ball Orchestra & Melva Houston (USA)

 

8 lipca, godz. 19.00, Tarnowski Rynek

Ragtime Banjo Band

Leliwa Jazz Band

Saxpasja

Jazz Band Ball Orchestra & Melva Houston (USA)

Parada nowoorleańska

 

 

RAGTIME BANJO BAND

Tarnowski zespół jazzu tradycyjnego Ragtime Banjo Band powstał z połączenia dwóch pasji: zamiłowania do pięknego instrumentu, jakim jest banjo oraz zainteresowania ragtimem, nieco zapomnianym stylem muzycznym. Wykorzystując „bandża” różnej wielkości, od sopranowego do basowego RBB wykonuje ragtime takich kompozytorów, jak Scott Joplin, Tom Turpin, Joseph Lamb. Ponadto w repertuarze zespołu usłyszeć standardy jazzu tradycyjnego z lat 20, a także muzykę country.

Zamiarem zespołu jest doraźna współpraca z wieloma muzykami i zespołami stąd w zależności od realizowanego w danej chwili projektu do podstawowego składu instrumentalnego dodawane będą różne inne instrumenty, jak m.in.: trąbka, puzon, klarnet, tuba, akordeon. Naturalnym partnerem RGG jest Leliwa Jazz Band oraz muzycy tarnowskiego big-bandu, a także Tarnowskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego „Leliwa”.

Skład zespołu:

Władysław Strejczek - banjo sopranowe

Paweł Strejczek - banjo altowe

Edward Wnęk - banjo tenorowe, aranżacje

Monika Zębaty - banjo barytonowe

Bogdan Kołodziejczyk - banjo basowe

 

LELIWA JAZZ BAND

Zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1989 roku w Tarnowie. Obecny skład jest w znacznej części spadkobiercą istniejącego w latach 1978-90 zespołu Ragtime Kapela, wyróżnionego w Konkursie Złota Tarka 1989. Zespół Leliwa Jazz Band gra muzykę z pogranicza dixielandu i wczesnego swingu, ale czasami wraca do ragtime’u. Leliwa Jazz Band kocha to, co robi. Granie sprawia im wiele radości, która szybko udziela się też słuchającym ich sympatykom tradycyjnego jazzu.

Edward Wnęk – banjo

Stanisław Stańczyk - trąbka

Józef Partyka - puzon

Kazimierz Partyka - saksofon

Kazimierz Król - klarnet

Roman Starzec – kontrabas, tarka

Roman Bartnicki – perkusja, suzafon

 

SAXPASJA

kwartet saksofonowy. Adam Sowa, Wojciech Zwierniak, Paweł Jarzmik, Edward Karwala

Kwartet saksofonowy w swoim repertuarze posiada utwory muzyki poważnej, rozrywkowej, standardy jazzowe oraz oczywiście tzw. evergreeny. Saksofon – jeden z najbardziej magicznych instrumentów występuje tu w poczwórnym wydaniu, dlatego też niekwestionowany czar tego instrumentu, w połączeniu z niesamowitymi współbrzmieniami tworzy niepowtarzalną atmosferę, udzielającą się publiczności od pierwszych minut koncertu.


JAZZ BAND BALL ORCHESTRA & MELVA HOUSTON (USA)

Jazz Band Ball Orchestra (JBBO) – polski zespół muzyczny wykonujący jazz tradycyjny, uważany za najstarszy polski zespół wykonujący ten gatunek muzyki. Powstał w Krakowie w listopadzie 1962 roku. Inicjatorem powstania grupy był Jan Kudyk, a w jej skład weszli studenci krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej. JBBO współpracował m.in. z amerykańskim trębaczem jazzowym Wallace'em Davenportem, z którym wspólnie zagrał na Jazz Jamboree w 1969 i 1976 roku, brał ponadto udział w licznych programach telewizyjnych i audycjach radiowych.

Muzyka Jazz Band Ball Orchestry to mieszanka swingu i bluesa oparta na solidnych podstawach jazzu nowoorleańskiego z domieszką folkloru rodzimego i zagranicznego. Oprócz standardów jazzowych grupa wykonuje kompozycje autorskie.

Obecnie Jazz Band Ball koncertuje w wielu miastach Polski, a także za granicą.

Melva Houston - wokalistka jazzowa i bluesowa. Jej kariera wiedzie przez ponad 20 lat występów w USA i na całym świecie. Podczas jej występów możemy uslyszeć standardy jazzowe i bluesowe m.in. utwory z mistrzów jazzu jak Ella Fitzgerald, Duke Ellington i Nina Simone. Dzieląc się swoją pasją, energią i miłością do muzyki, Melva otrzymuje od publiczności liczne wyrazy sympatii na całym świecie. Melwa prowadzi też działalność edukacyjną.

 

Melva Houston – wokal (USA)

Jan Kudyk – trąbka, wokal

Marek Michalak - puzon

Jacek Mazur – saksofon tenorowy, klarnet

Wojtek Groborz - piano

Teofil Lisiecki - kontrabas

Wiesław Jamioł - perkusja

 

07.07.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |