„Muzyka Lata” w Sali Lustrzanej

Na kolejny koncert z cyklu „Muzyka Lata” zapraszają organizatorzy Festiwalu 17 lipca o godzinie 17.00 do Sali Lustrzanej w Tarnowie. Organizatorem koncertów jest pałac Młodzieży w Tarnowie we współpracy z Muzeum Okręgowym. W koncercie 17 lipca wystąpią Daniel Stabrawa (skrzypce) i Mirosław Herbowski (fortepian).

 

Od czterech lat, w okresie wakacyjnym odbywa się Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka Lata”.

Koncerty, do tej pory organizowane wyłącznie na Zamku w Dębnie, w tym roku zagoszczą
w Tarnowie; w Sali Lustrzanej i wyremontowanych wnętrzach Ratusza.

Koncert Inauguracyjny Festiwalu odbył się 3 lipca w kościele Misjonarzy w Tarnowie.

W każdą niedzielę lipca oraz w trzy kolejne niedziele sierpnia melomani będą mogli wysłuchać wspaniałych wykonań znanych i lubianych kompozytorów, a dodatkowo atmosferę koncertów wzbogacają piękne wnętrza zabytkowych obiektów, gdzie muzyka brzmi szlachetniej i piękniej.

Organizatorem imprezy jest Pałac Młodzieży w Tarnowie, partnerem Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Zamek w Dębnie.

Bilety do nabycia w sekretariacie Pałacu Młodzieży w Tarnowie od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz na godzinę przed koncertem.

17 lipca o godzinie 17.00 w Sali Lustrzanej wystąpią: Daniel Stabrawa (skrzypce) i Mirosław Herbowski (fortepian). W programie utwory Mozarta, Wieniawskiego, Kreislera i Beethovena.

Daniel Stabrawa jest jednym z najlepszych skrzypków orkiestrowych na świecie. Międzynarodową uwagę przykuł po zdobyciu nagród w prestiżowych konkursach. W 1979 został koncertmistrzem Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. W 1983 dołączył do Berlińskich Filharmoników, a już 3 lata później został pierwszym koncertmistrzem i solistą. Prowadził orkiestrę kameralną Filharmoników Berlińskich podczas wielu tournée po największych salach koncertowych Europy wraz z Nigelem Kennedym, z którym jako solista wykonał Koncert na dwoje skrzypiec d-moll J.S. Bacha. Jest prymariuszem Philharmonia Quartet Berlin, który w zawrotnym tempie zdobył międzynarodowe uznanie i renomę, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych – od Japonii po Stany Zjednoczone. Zespół nagrał wiele nagrodzonych płyt (m.in. dwukrotnie Nagrodą Krytyków Niemieckich).

Mirosław Herbowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył w 1982 z wyróżnieniem. Studiował w klasie fortepianu prof. Ireny Sijałowej-Vogel, uczennicy H. Neuhausa. Był finalistą i  laureatem konkursów muzycznych w Warszawie, Rotterdamie i  Rzymie. Od 1982 koncertuje systematycznie w Polsce, Europie, Japonii i USA. Brał udział w festiwalach muzycznych w  Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie oraz w Jakobstadt, Helsinkach, Kopenhadze i Salzburgu. Dokonał wielu nagrań telewizyjnych i radiowych dla telewizji polskiej, fińskiej i szwedzkiej. Nagrał kilka płyt CD z utworami m. in. Brahmsa, Francka, Schuberta, HindemithaStrawińskiego. Jeszcze w czasie studiów podjął pracę w Akademii Muzycznej w  Krakowie. W latach 1989-1997 był wykładowcą i kierownikiem sekcji fortepianu w Konserwatorium w Jakobstadt w Finlandii, a  później docentem w  Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, gdzie prowadził klasę fortepianu do roku 2000. Od 2001 wykłada ponownie w Akademii Muzycznej w Krakowie, w  której uzyskał w  2003 tytuł doktora habilitowanego.

 

Program koncertu:

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)

Rondo C-dur KV 373

 

Ludwig van Beethoven (1770-1827)

Sonata F-dur op. 24 – “Wiosenna”

I Allegro

II Adagio molto espressivo

III Scherzo: Allegro molto

IV Rondo: Allegro ma non troppo

Fritz Kreisler (1875-1962)

Liebesleid

Caprice Viennoise op. 2

 

Jenő Hubay (1858-1937)

Nocturne op. 42

 

Henryk Wieniawski (1835-1880)

Prémière Polonaise de concert D-dur op. 4

16.07.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |