Nie było życia dla Cyganów...

 29 zniczy symbolizujących 29 ofiar zapaliły romskie dzieci podczas uroczystego odsłonięcia Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów w borzęcińskim lesie. Jest to drugi tego typu obiekt upamiętniający martyrologię Romów w Polsce, po pomniku znajdującym się na terenie dawnego Zigeunerlager, hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Birkenau i pierwszy na świecie pomnik autorstwa romskiej artystki.

 

W sobotę 23 lipca, w trakcie XII Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów w lesie w Borzęcinie Dolnym odsłonięto Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów.

W uroczystości, która odbyła w miejscu mordu dokonanego w lipcową sobotę 1942 roku na 29 Romach udział wzięli liczni goście z Polski i z zagranicy, reprezentujący administrację rządową i samorządową, korpus dyplomatyczny, instytucje i organizacje oraz środowiska Romów – m.in.: Bożena Opioła – Dyrektor Biura Inicjatyw Społecznych w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciel Prezydenta Bronisława Komorowskiego, minister Elżbieta Radziszewska – Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, przedstawiciel Premiera Donalda Tuska, Heinz Peters - Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie wraz z małżonką Christine Hafok – Peters, Jefrrey Vick - Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Brett Dvorak – Vice Konsul Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie wraz z małżonką Sophie, Stanisław Kracik - Wojewoda Małopolski, Roman Ciepiela - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Jan Musiał - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Potępa - Starosta Powiatu Brzeskiego, Mirosław Banach - Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego, Zbigniew Matuła - Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, Lucjan Pałucki - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Brzesku, ksiadz Stanisław Opocki - Krajowy Duszpasterz Romów w Polsce, Marian Zalewski - Wójt Gminy Szczurowa, przedstawiciele Romów z Polski, Szwecji, Czech, Holandii, Anglii i Francji, Adam Bartosz - Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a zarazem organizator XII Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów i inicjator budowy Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów w Borzęcinie Dolnym, radni Rady Gminy, sołtysi, goście i mieszkańcy gminy Borzęcin. Gościem specjalnym uroczystości był jedyny żyjący świadek mordu Józef Siudut z Borzęcina.

Autorką pomnika jest Małgorzata Mirga - Tas, cyganka ze szczepu Romów Górskich i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pomnik ma formę betonowej płyty, pod którą znajduje się stylizowana figura upadającego człowieka. Na płycie jest inskrypcja zawierająca fragment wiersza romskiej poetki Papuszy, pod którym znajduje się informacja Miejsce Pamięci o 29 Romach: 3 mężczyznach, 5 kobietach i 21 dzieciach, zastrzelonych tutaj przez Niemców w 1942.

Ciała ofiar masakry zostały ekshumowane w 1959 roku i złożone w zbiorowej mogile na cmentarzu w Borzęcinie Dolnym. Oprócz złożonych przez delegacje wiązanek kwiatów, 29 zniczy symbolizujących 29 ofiar zapalili najmłodsi uczestnicy uroczystości, romskie dzieci.


25.07.2011
Komentarze:
Zofia: 26.07.2011
Nie było życia w tych czasach dla nikogo. Dobrze że Romowie dbają o pamięć swoich pomordowanych braci, ale pamiętajmy że takich lasków w których ginęły tysiące Polaków jest mnóstwo w całej Polce. Romowie to tylko ułamek wśród nich.
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |