Święto tańca i muzyki

 Ponad 100 zespołów pieśni i tańca z 30 państw, cztery tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków i ponad 50 godzin koncertów – wszystko to odbywa się w ramach trwającego w Wiśle Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Wśród zespołów znaleźli się także „Świerczkowiacy”, a jedna z tarnowskich tancerek wytypowana została do tytułu Miss TKB.

 

48. Tydzień Kultury Beskidzkiej to największa w kraju i jedna z największych folklorystycznych imprez na świecie. Gromadzi ponad 100 zespołów pieśni i tańca z 30 państw, cztery tysiące tancerzy, śpiewaków i muzyków, którzy prezentują się podczas 50 godzin wieczornych koncertów odbywających się równocześnie w kilku miejscowościach przez kolejnych dziewięć dni. Część zespołów uczestniczy w dwóch imprezach konkursowych: Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu i Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych.
TKB towarzyszą dodatkowo przedpołudniowe koncerty kapel, uliczne korowody, wystawy, kiermasze i Targi Sztuki Ludowej w Żywcu.

Spotkania to z założenia impreza „wędrująca". Jak dotąd gościły ją u siebie trzy spośród pięciu estrad TKB: Wisła, Szczyrk i Żywiec. Tegoroczna edycja, podobnie jak ubiegłoroczna, odbywa się w wiślańskim Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny.
Obecny TKB wywodzi się ze Święta Gór, imprezy która po raz pierwszy odbyła się w 1935 roku w Zakopanem i której celem było scalenie wszystkich szczepów góralskich w Polsce przez pielęgnowanie tradycji, wywodzących się ze wspólnego pnia.

Drugie Święto Gór odbywało się w Wiśle od 15 do 22 sierpnia 1937 roku pod protektoratem prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Przygotowane zostało tak perfekcyjnie, że długo głośno było o nim nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami.
Sensacją był wówczas przyjazd do Wisły Jana Kiepury, który prawie dwie godziny stał na dachu samochodu i śpiewał arie operowe. Ze względu na napiętą sytuację międzynarodową nie odbyło się Święto Gór w roku 1939. Do tradycji imprezy powrócono w Wiśle na początku lat sześćdziesiątych, pod nazwą Tydzień Kultury Beskidzkiej.
Podstawowym celem spotkań jest pokazanie kulturowego dziedzictwa różnych narodów oraz prezentacja autentycznego śpiewu, muzyki, tańców i zwyczajów. Konkursowe programy ocenia Międzynarodowa Rada Artystyczna złożona ze znawców folkloru, etnomuzykologów oraz choreografów. Najlepszej grupie za całość prezentacji przyznane zostaje Grand Prix, a sześciu zespołom wyróżnienia za poszczególne elementy programu. W tegorocznej edycji TKB biorą udział także „Świerczkowiacy”, a jedna z ich artystek, Anna Szepielak znalazła się wśród 17 kandydatek wytypowanych do tytułu Miss TKB. Aby zagłosować na tarnowiankę wystarczy wysłać sms o treści TKB 10  na numer 71601.Głosować można do piątku, 5 sierpnia do godziny 14.00. Najaktywniejszy uczestnik konkursu otrzyma weekend dla dwojga w hotelu "Meta" w Szczyrku połączony z atrakcjami wartości tysiąca złotych.

04.08.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |