Jan Szczepanik na znaczku pocztowym

 29 sierpnia Poczta Polska wprowadzi do obiegu cztery znaczki pocztowe emisji „Polacy na świecie”. Na drugim, o nominale 1,95 zł, znajdzie się Jan Szczepanik oraz model kamery filmowej. Znaczek ukaże się w nakładzie 400 tysięcy sztuk, w arkuszu 16 znaczków. Wydana zostanie również koperta FDC (pierwszego dnia obiegu), z naklejonym znaczkiem oraz graficznym przedstawieniem kamery i taśmy filmowej.

 

Jan Szczepanik uwieczniony zostanie na znaczku, który Poczta Polska wprowadzi do obiegu jeszcze w sierpniu. Znaczek o nominale 1,95 zł, znajdzie się w grupie czterech znaczków cyklu „Polacy na świecie”.

Jan Szczepanik urodził się w 1872 roku w Rudnikach koło Mościsk, zmarł w 1926 roku w Tarnowie. Wynalazcę rozsławił m.in. Mark Twain, który napisał o nim dwa artykuły, a nazwisko Szczepanika do dziś wymieniają wszystkie fachowe encyklopedie i leksykony na świecie. „Polski Edison" był autorem 50 wynalazków. Opatentował kilkaset pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, telewizji, barwnego tkactwa. W 1897 roku opatentował telektroskop - jedno z pierwszych rozwiązań w dziedzinie telewizji monochromatycznej. W latach 1918-1925 opracował system filmu barwnego, ceniony za bliskie realizmowi oddawanie kolorów. Pracował także nad odtwarzaniem filmu dźwiękowego.

Wymyślony przez niego pancerz kuloodporny pozwolił w 1902 roku królowi hiszpańskiemu Alfonsowi XIII wyjść cało z zamachu. Kareta władcy wybita była zaprojektowaną przez polskiego wynalazcę tkaniną, dzięki czemu rzucona przez zamachowców bomba nie wyrządziła królowi żadnej szkody.

24.08.2011
Komentarze:
Marek: 26.08.2011
Wreszcie informacje że Szczepanik a nie tarnowianin na znaczku.
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |