Tarnowianie w czołówce pucharowych zawodów

W czwartej edycji Pucharu Świata we wspinaczce sportowej, która odbyła się w dniach 2-3 września w chińskim Guide Edyta Ropek zajęła szóste miejsce, a Jędrzej Komosiński z PGNiG AZS PWSZ Tarnów uplasował się na piątej pozycji.

Edyta Ropek zajęła szóste miejsce w zawodach Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. Tarnowianka w 1/8 finału pokonała Chinkę Yang Wang, ale w ćwierćfinale uległa Rosjance Julii Lewoczkinie. - Nie czułam się rozbiegana, w tych zawodach dziewczyny były szybsze. W tym roku jest bardzo wyrównany poziom, więc łatwo jest znaleźć się poza podium. Lewoczkina była szybsza ode mnie, jednak to był dzień Marii Krasawiny, która zaprezentowała niesamowitą formę. Teraz koncentruję się na kolejnych zawodach, które już za cztery dni – skomentowała swój start Edyta Ropek.

W finale Rosjanka Maria Krasawina, zwyciężczyni zawodów, ustanowiła nowy rekord świata, osiągając po raz pierwszy czas poniżej dziewięciu sekund. Wynik 8,87 s. jest również rekordem Europy.

Świetnie podczas zawodów w Guide spisał się Łukasz Świrk z Columbia SMG Lubin, który zajął drugie miejsce. W finale uległ jedynie najszybszemu zawodnikowi świata Chińczykowi Quixin Zhong. Drugi z Polaków Jędrzej Komosiński z PGNiG AZS PWSZ Tarnów uplasował się na piątej pozycji, jednocześnie ustanawiając nowy rekord Polski na dystansie 15 metrów z czasem 6,60 sekundy.

W rywalizacji kobiet zwyciężyła Maria Krasawina przed swoimi rodaczkami Ksenią Aleksiewą i Julią Lewoczkiną. W rywalizacji mężczyzn wygrał Chińczyk Qixin Zhong przed Łukaszem Świrkiem i Indonezyjczykiem Pandu Asmoro Galar
Teraz zmagania przenoszą się do kolejnego chińskiego miasta Changzhi, gdzie 7 i 8 września rozegrana zostanie finałowa edycja pucharu świata.
Edyta Ropek po czterech edycjach plasuje się na drugim miejscu, mając nadal szanse na zwycięstwo w pucharze. Łukasz Świrk awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.