Sensacje szachowe w Gnojniku

150 osób uczestniczyło 28 lutego i 1 marca w Gnojniku w XIII Międzynarodowy Turniej Szachowy o Czarnego Konia. Pierwszego dnia rywalizowało 75 juniorów do lat 18, a najlepszy rezultat osiągnął Damian Wcisło z Bochni, w drugim dniu przy szachownicach zasiadło 81 seniorów. Zwyciężył, już po raz drugi, Dariusz Mikrut z Krakowa.

Po raz 13 rozegrany został w Gnojniku Międzynarodowy Turniej Szachowy o Czarnego Konia. Turniej trwał dwa dni – 28 lutego rywalizowali zawodnicy do lat 18. Zawody były rozgrywane systemem szwajcarskim kontrolowanym, juniorzy rywalizowali ze sobą na dystansie dziewięciu rund. W zawodach wzięło udział 75 uczestników. Zwyciężył Damian Wcisło z Bochni, zdobywając 8,5 pkt. Drugie miejsce wywalczył Roman Mucha (7,5 pkt.), na trzecim miejscu uplasował się Przemysław Święch (6,5 pkt.) Kolejne lokaty zajęli: Kamil Tomsia, Przemysław Janus, Mirosław Lewicki, Mateusz Zając, Filip Jasiak, Marek Lis i Damian Lewtak. Najlepszym juniorem z terenu gminy Gnojnik okazał się Marek Zabrzański z Uszwi (5 pkt.), druga lokata przypadła Kazimierzowi Migiełkowi z Gosprzydowej, a na trzecim miejscu uplasował się Jakub Brzeski. Najmłodszymi uczestnikami turnieju byli: Tomasz Magdziarczyk z Tarnowca, Karol Dulak ze Szczucina oraz Weronika Poręba z Łowczowa.
1 marca rozegrany został turniej OPEN, dla wszystkich grup wiekowych, w którym udział wzięło 81 osób. Zwycięzcą turnieju po raz drugi został Dariusz Mikrut z Krakowa. Na drugiej pozycji uplasował się Mateusz Kuzioła, na trzecim miejscu Maciej Brzeski. Kolejne miejsca zajęli: Oleg Kalinin, Daniel Frączek oraz Damian Wcisło, ten sam, który w pierwszym dniu turnieju był najlepszy. Najlepiej z seniorek grała Joanna Kasperek. Najstarszymi uczestnikami turnieju byli: Jan Majchrowicz z Krakowa oraz Józef Szczucki z Krakowa. Najlepszy seniorem z gminy Gnojnik był Stanisław Mróz, który w ogólnej klasyfikacji uplasował się na 25 pozycji.
Dla najlepszych szachistów były nagrody pieniężne, a także nagrody rzeczowe.

Turniej w Gnojniku ma wieloletnią tradycję. Zaczynało się bardzo skromnie, na szczeblu gminnym. Z czasem, gdy miłośników tego sportu przybywało, przerodził się on w turniej międzygminny, a następnie wojewódzki. Z roku na rok poziom uczestników był coraz wyższy i bardziej wyrównany. Do turnieju zaczęli się zgłaszać szachiści z całej Polski i tym samym zawody nabrały charakteru ogólnopolskiego, a od 2005 roku urosły do rangi międzynarodowej.