Puchar Azotów rozegrany

Podczas finałowej edycji Pucharu Azotów Tarnów we wspinaczce na czas amatorów poznaliśmy zwycięzców całego cyklu zawodów, najlepszych zawodników tegorocznego pucharu Azotów Tarnów 2011. Zwycięzcami w swoich kategoriach wiekowych zostali: Natalia Kałucka, Klaudia Woźniak, Dominika Gacek, Jadwiga Klimek, Barbara Oślizło, Dariusz Rajczyk, Grzegorz Bogusz, Sebastian Stańczyk, Jakub Barnaś i Maciej Jankowicz.

W Pucharze Azotów Tarnów, cyklu zawodów dla amatorów wspinaczki, udział wzięło w sumie ponad 150 zawodników, którzy startowali w różnych kategoriach wiekowych. Najmłodszy uczestnik miał 5 lat, zaś najstarszy ponad 50 lat. Uczestnicy rywalizowali na specjalnie przygotowanych trasach wspinaczkowych o bardzo łatwym i średnim stopniu trudności. Tegoroczny puchar tworzyły trzy edycje, które odbyły się 30 kwietnia, 3 lipca i 18 września.

Za miejsca zajęte w poszczególnych edycjach przyznawane były punkty zgodnie z przepisami Polskiego Związku Alpinizmu, zaś suma punktów tworzyła ranking Pucharu.

Finałowa edycja zgromadziła prawie 100 uczestników, na najlepszych czekały atrakcyjne nagrody, a także pamiątkowe puchary, medale i dyplomy, które podczas ceremonii dekoracji wręczała najlepsza zawodniczka świata we wspinaczce na czas Edyta Ropek oraz prezes MKS Tarnovia Waldemar Urban.

Rywalizacja w poszczególnych kategoriach była niezwykle zacięta, do końca ważyły się wyniki w rankingu. Ostatecznie w kategorii dziewcząt do lat 10 zwyciężyła Natalia Kałucka (280 punktów), przed siostrą Olą (260 punktów) obie z MKS Tarnovia, na trzecim stopniu podium stanęła zawodniczka La Roca Team Zofia Żak (151 punktów).

W kategorii dziewcząt do 14 lat wygrała Klaudia Woźniak (200 pkt.) przed Olą Kumorek z MKS Tarnovia (190 pkt.) i Julią Gut (130 pkt.).

W kategorii dziewcząt do lat 18 bezkonkurencyjna okazała się zawodniczka MKS Tarnovia Dominika Gacek, która trzykrotnie stawała na pierwszym stopniu podium zdobywając komplet 300 punktów. Druga w tej kategorii była Aleksandra Knot (80 pkt.), trzecie miejsce zajęła Paulina Chmurzyńska (65 pkt.).

Zaciętą rywalizację stoczyły zawodniczki w kategorii do 30 lat, Jadwiga Klimek z AZS PWSZ Tarnów obroniła pozycję liderki, a zwyciężczyni finałowej edycji Małgorzata Szymura, z 260 punktami uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce wywalczyła Agnieszka Masłowska z La Roca Team (130 pkt.).

Znakomicie podczas wszystkich edycji startowała zawodniczka AZS PWSZ Tarnów Barbara Oślizło, której dwa zwycięstwa i jedno drugie miejsce zapewniły pozycję liderki w tegorocznym pucharze. Gratulacje należą się również Marcie Piętowskiej, która dzięki wyrównanym starom i 196 punktom stanęła na drugim stopniu podium. Trzecie rankingowe miejsce w kategorii pań powyżej 30 lat przypadło Magdalenie Chmurzyńskiej.

W rywalizacji chłopców do lat 10 zwyciężył Dariusz Rajczyk (180 pkt.), przed Bartłomiejem Podlewskim (130 pkt.) i Szymonem Pankiem (106 pkt.). W kategorii do lat czternastu wygrał Grzegorz Bogusz (210 pkt.), pokonując Mateusza Kozdronia (200 pkt.) i Bartłomieja Brożka (160 pkt.).

W kategorii chłopców do 18 lat znakomicie podczas finału startował Maciej Wiatr, jednak 165 punktów starczyło jedynie na zajęcie trzeciego miejsca. Wyprzedzili go Damian Ważydrąg z La Roca Team (210 pkt.) – drugie miejsce i Sebastian Stańczyk z MKS Tarnovia (280 pkt.) – pierwsze miejsce w rankingu.

Spore emocje towarzyszyły rywalizacji mężczyzn do 30 lat zwycięzcą został Jakub Barnaś, zawodnik AZS PWSZ Tarnów, który zgromadził na swoim koncie 251 punktów. Drugie miejsce zajął Artur Mietelski, a trzecie Robert Świątek.

Kategoria mężczyzn powyżej 30 lat, to zacięta walka pomiędzy Maciejem Jankowiczem i Przemysławem Żakiem. W finałowej edycji bezkonkurencyjnym okazał się Maciej Jankowicz, który zwyciężył te zawody a także cały puchar (280 pkt.), Przemysła Żak uplasował się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej (235 pkt.). Trzecie miejsce wywalczył Waldemar Pisz.

Podczas finałowej edycji rozegrano również zmagania w kategorii Press, w której zwyciężył Tomasz Piszczek z Eska Tarnów, przed Piotrem Góryjowskim (fotoreporter, tarnowianin.com) i Jerzym Olszówką z RDN Małopolska.

Udekorowani zostali również pracownicy Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów. Nagrody otrzymali: Aleksandra Kumorek, Paulina Chmurzyńska, Lucyna Bielatowicz, Grzegorz Świderski i Krzysztof Kumorek.