„Pina” w Marzeniu

 Wyjątkowy pod wieloma względami film, będzie można zobaczyć na specjalnym jednorazowym pokazie w Tarnowie. 23 września o godzinie 20.30 w kinie „Marzenie” zaprezentowany zostanie obraz Wima Wendersa „Pina”

 

- Film 3D Wima Wendersa zachwycił publiczność tegorocznego Berlinale i stał się wydarzeniem 11 edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty - tak zapowiada swój film dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Przed wprowadzeniem go na ekrany w październiku, film pokazany zostanie w wybranych kinach na jednorazowych seansach. W tarnowskim kinie „Marzenie” obejrzeć go będzie można 23 września o godzinie 20.30. Film zrealizowany został w technice 3D, która pozwala widzom wejść w szczególny świat jaki tworzyła Pina Bausch. Mówi się o niej że zrewolucjonizowała balet. Jako pierwsza połączyła taniec z innymi sztukami; aktorstwem, muzyką, piosenką, tworząc nowy gatunek, teatr tańca. Taniec jednak traktowała wyjątkowo, mawiając - Interesuje mnie nie to jak poruszają się ludzie, ale to co ich porusza. Stosowała niezwykłe metody pracy, stawiając tancerzom nowy rodzaj wyzwań. Musieli na przykład tańczyć na rozsypanej ziemi, trawie, liściach a chodziło jej o to, aby tancerzy zakotwiczyć w rzeczywistości. Niczego nie narzucała, raczej inspirowała, wyzwalała nieznaną wcześniej energię. To sprawiało, że tancerze, którzy zazwyczaj wędrują od zespołu do zespołu, zostawali z nią dziesięciolecia. W teatrze Piny ważni byli również widzowie. Reżyserka włączała ich w przedstawienie, tworząc teatr interaktywny. Jej spektakle są pełne konkretów będąc również odrealnione, poetyckie. W filmie możemy zobaczyć fragmenty niektórych głośnych spektakli jak „Święto wiosny” czy „Café Müller" ale i osobne układy choreograficzne zainscenizowane w plenerze, zwłaszcza w przestrzeni miejskiej.

Pina to jednak nie film biograficzny. Wenders nie opowiada w nim gdzie i kiedy się urodziła, gdzie się uczyła, nie padają w nim fakty z życia artystki, jednak film jest cały o tym kim była, jest poruszającym do głębi jej portretem wewnętrznym, trójwymiarowym i to nie tylko ze względu na technikę 3D w jakiej powstał.

22.09.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |