Talia 2008. „Tarnowska Talia” trafiła do Legnicy.

4 października wieczorem galą finałową i ogłoszeniem werdyktu jurorów zakończył się XII Festiwal Komedii „Talia”. Za najlepszy spektakl konkursowy Jury w składzie: Sławomira Łozińska – przewodnicząca i członkowie: Lech Raczak, Jan Kozikowski, Paweł Moszumański, Łukasz Maciejewski uznało przedstawienie „Sami” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy, autorstwa Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka w reżyserii autorów. W ten sposób statuetka „Tarnowskiej Talii” autorstwa Ewy Fleszar i nagroda finansowa w wysokości 10 tysięcy złotych ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiła do Legnicy.

Wśród trzech spektakli prezentowanych w zorganizowanym w tym roku po raz pierwszy konkursie OFF TALIA za najlepsze uznano „Atrament dla leworęcznych” Krzysztofa Niedźwieckiego w wykonaniu aktorów Teatru KTO z Krakowa.
Jurorzy przyznali ponadto sześć nagród spektaklom i twórcom. Otrzymali je: Katarzyna Dworak i Paweł Wolak za tekst, reżyserię i role aktorskie w przedstawieniu „SAMI” Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr Polski w Poznaniu za przedstawienie „BOBOK” na podstawie opowiadań Fiodora Dostojewskiego, Teatr Nowy w Zabrzu za przedstawienie „TUTAM” Bogusława Schaeffera, Jarosław Tumidajski za reżyserię przedstawienia „CZERWONE KOMETY” w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Anita Poddębniak za rolę Maryni w przedstawieniu „SAMI” oraz Mirosław Neinert za rolę Feliksa Rzepki w przedstawieniu „KOLEGA MELA GIBSONA” Tomasza Jachimka z Teatru KOREZ.
Nagroda publiczności trafiła, decyzją widzów „Talii” do tarnowskiego teatru za „Czerwone komety” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.
Specjalną nagrodę rzeczową ufundowała również redakcja gazety festiwalowej „4 Strony Talii”. Otrzymała ją Anna Lenczewska za brawurową kreację BIBI w spektaklu „Czerwone komety”.PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY XII OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU KOMEDII TALIA 2008

Jury w składzie Sławomira Łozińska – przewodnicząca i członkowie Lech Raczak, Jan Kozikowski, Paweł Moszumański, Łukasz Maciejewski, pragnie podkreślić, że zaproponowana na festiwalu formuła komedii teatralnej okazała się bardzo pojemna.
Mieliśmy przyjemność obejrzenia adaptacji klasyki, współczesną dramaturgię, spektakle muzyczne i monodram. Wszystkie spektakle były zaś intrygującą próbą wymagającej rozmowy z widzem.
Komediowa „Talia” układała się dla nas w często fascynujący hazardowy pojedynek – stawką w tej grze był uśmiech. Wierzymy że okaże się zaraźliwy – również dla kolejnych edycji festiwalu.
Jury po obejrzeniu wszystkich przedstawień Talia Off i konkursu głównego postanowiło przyznać następujące nagrody:
- Grand Prix Talia Off, statuetkę (autorstwa Ewy Fleszar) i nagrodę pieniężną w wysokości 2.000 zł ufundowaną przez Firmę Marketingową Hektor, otrzymuje Teatr KTO za przedstawienie „ATRAMENT DLA LEWORĘCZNYCH” Krzysztofa Niedźwiedzkiego

- W konkursie głównym jury postanowiło przyznać sześć równorzędnych nagród, każda w wysokości 1666.66 zł ufundowanych przez Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezydenta Miasta Tarnowa, następującym twórcom i spektaklom:
· Nagroda dla Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka za tekst, reżyserię i role aktorskie w przedstawieniu „SAMI” Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.
· Nagroda dla Teatru Polskiego w Poznaniu za przedstawienie „BOBOK” na podstawie opowiadań Fiodora Dostojewskiego.
· Nagroda dla Teatru Nowego w Zabrzu za przedstawienie „TUTAM” Bogusława Schaeffera .
· Nagroda dla Jarosława Tumidajskiego za reżyserię przedstawienia „CZERWONE KOMETY” w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
· Nagroda aktorska dla Anity Poddębniak za rolę Maryni w przedstawieniu „SAMI”.
· Nagroda aktorska dla Mirosława Neinerta za rolę Feliksa Rzepki w przedstawieniu „KOLEGA MELA GIBSONA” Tomasza Jachimka z Teatru KOREZ

- Grand Prix XII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia 2008
· Statuetkę Talii (autorstwa Ewy Fleszar) oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10.000 zł ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymuje Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy za przedstawienie „SAMI” Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka w reżyserii autorów.
06.10.2008
Twój komentarz:
Ankieta
Czy uważasz, że osoby zaszczepione powinny mieć więcej przywilejów w korzystaniu z miejsc publicznych niż osoby niezaszczepione?
| | | |