Finisaż wystawy w Galerii Miejskiej

 Do 30 września oglądać można wystawę „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”. Zakończeniem wystawy będzie finisaż w BWA Galerii Miejskiej, połączony z polsko-niemieckim projektem „Industrial on Tour”. Na program którego złożą się pokaz filmów i koncert eksperymentalnego muzyka mieszkającego w Dortmundzie Jima Campbella. Impreza rozpocznie się o godzinie 18.00, wstęp wolny.

 

Na finisaż wystawy „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” zaprasza 30 września o godzinie 18.00 Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie. Impreza odbędzie się w siedzibie galerii na dworcu kolejowym w Tarnowie.

Finisaż połączony będzie z prezentacją projektu „Industrial on Tour”. Projekt jest realizowany w ramach Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce 2011/12 i prezentowany jest w pięciu polskich miastach: Bytomiu, Tarnowie, Łodzi, Krakowie i Gdańsku. Na program złożą się pokaz filmów i koncert Jima Campbella, eksperymentalnego muzyka mieszkającego w Dortmundzie.

 

Program pokazów filmowych:

Jacek Niegoda
Balet żurawi (Ballett der Kräne / Cranes’ Ballet), wideo, 10 min., 2007

 

Podążając ścieżką wyznaczoną przez rosyjską awangardę i jej niesławną Symfonię syren Arsenija Awramowa, która swoją premierę miała w Baku w 1922 roku, polski artysta Jacek Niegoda stworzył choreografię na kilka stoczniowych żurawi. Przemysłowe maszyny posiadają specyficzne piękno, lecz to krótkie wideo przekonuje nas, że są również pełne gracji, subtelności i humoru.

 

Harun Farocki

Robotnicy opuszczają fabrykę (Arbeiter verlassen die Fabrik / Workers Leaving the Factory), wideo, 36 min., 1995

 

Jeden z pierwszych filmów w historii kina przedstawia robotników z radością opuszczających fabrykę w Lyonie w 1895 roku. Harun Farocki traktuje ten film jako punkt wyjścia dla politycznego i kulturowego przeglądu historii kina i jego związków z przemysłem.

 

Ulrike Franke, Michael Loeken

Przegrani i zwycięzcy (Losers and Winners), film dokumentalny, 96 min., 2006

 

W początku ostatniej dekady chińskie przedsiębiorstwo kupiło gigantyczną fabrykę koksu w Dortmundzie. Przez wiele miesięcy czterystu chińskich robotników mieszkało w niemieckim mieście i cierpliwie rozmontowywało, kawałek po kawałku, część po części, urządzenie po urządzeniu, całą fabrykę. Następnie została ona przewieziona i zmontowana (a także skopiowana) w Chinach. Film dokumentalny śledzi proces i pokazuje spotkanie ostatniego Niemca w fabryce z chińskimi robotnikami. Trudno jest jednak orzec, kto jest zwycięzcą, a kto przegranym.

29.09.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |