Obchody w Łowczówku

 W niedzielę, 6 listopada, odbędą się powiatowe obchody Święta Niepodległości. Ich miejscem będzie Łowczówek na granicy dwóch gmin - Tuchowa i Pleśnej. To w tej miejscowości walczyli w 1914 roku żołnierze I Brygady Legionów. Co roku tysiące ludzi w listopadzie przybywają na ten cmentarz, aby oddać hołd bohaterskim legionistom.

 

W tym roku przypada 97. rocznica powstania I Brygady Legionów Polskich i bitwy pod Łowczówkiem, która rozegrała się w grudniu 1914 roku.

Przed świętami Bożego Narodzenia w pierwszym roku wojny front ustalił się na linii Dunajca oraz Zgłobic, Rzuchowej, Pleśnej, Łowczówka, Tuchowa i Gromnika w kierunku Gorlic.

Rosjanie podjęli kolejne natarcie 21 grudnia. Wychodząc z Tarnowa uderzyli pomiędzy Pleśną a Łowczowem, gdzie stykały się dwie armie austriackie. Wycofującym się Austriakom groziło wtargnięcie Rosjan na tyły ich armii. W tej sytuacji ściągnięto na pole bitwy I Brygadę Legionów, która w Nowym Sączu odpoczywała po walkach pod Limanową. Na front dotarło 1600 legionistów, którym udało się w brawurowym ataku zepchnąć Rosjan na drugi brzeg Białej.
Najcięższe walki toczyły się w dzień wigilii i kolejną noc. Polacy utrzymali zajęte stanowiska do 25 grudnia, kiedy to brygadę wycofano na tyły. W trakcie bitwy zginęło 128 żołnierzy legionów. Dzięki jednak ich postawie wojska austriackie utrzymały swoje pozycje. Front zamarł na okres blisko sześciu miesięcy - do maja 1915 roku, kiedy to przełamano front rosyjski pod Gorlicami. Ofiary tej bitwy (nie tylko Polacy) spoczęli na Cmentarzu Legionistów Polskich Nr 171 w Łowczówku.

O znaczeniu bitwy świadczy fakt, iż nazwa Łowczówek umieszczona została na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Od lat w listopadzie w Łowczówku odbywają się uroczystości rocznicy odzyskania niepodległości w roku 1918.

Tegoroczne obchody odbędą się 6 listopada. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 mszą świętą. Po nabożeństwie zaplanowano apel pamięci oraz złożenie wieńców na grobach poległych. O godzinie 14.30 rozpocznie się program artystyczny przygotowany przez uczniów gimnazjum w Pleśnej.

03.11.2011
Komentarze:
009: 05.11.2011
Czy w Polsce zawsze rocznice radosne muszą być obchodzone na smutno?
008: 06.11.2011
Taka to nasza narodowa przypadłość - wieńce, znicze, przemówienia - sa smutno, na poważnie i bez polotu.
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |