Pamięci Jacka Wróbla

 W dniu 14 listopada o godzinie 18.00 w Galerii Piwnica Muzeum Okręgowego w Tarnowie odbędzie się kolejny wernisaż. Tym razem będzie to wystawa pośmiertna „In memoriam” poświęcona twórczości niedawno zmarłego (21 kwietnia), tarnowskiego artysty Jacka Wróbla. Wystawa będzie czynna do 11 grudnia 2011 roku.

 

Na wernisaż wystawy prac Jacka Wróbla zapraszają 14 listopada o godzinie 18.00 Muzeum Okręgowe i Związek Polskich Artystów Plastyków, Oddział w Tarnowie.

Jacek Wróbel urodził się 21 sierpnia 1960 roku w Tarnowie. W roku 1979 ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie, a następnie, w roku 1982, Państwowe Zawodowe Studium Plastyczne Konserwacji Dzieł Sztuki w Tarnowie.

Swoje życie zawodowe związał z dwoma instytucjami tarnowskimi: nieistniejącą już dekoratornią przy PSS Społem i Muzeum Okręgowym, gdzie pracował w latach 1984 – 2003. W 1988 roku na podstawie prac jednogłośnie został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. W tym samym roku związał się z tarnowską Grupą TA (Tarnowscy Artyści). Uczestniczył we wszystkich wystawach zbiorowych Grupy prezentowanych w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej.

W prawie trzydziestoletnim okresie działalności artystycznej zorganizował 14 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: w Kasteel van Schoten (Belgia – 1995 i 2001 roku).

Co roku brał udział w Salonach Jesiennych odbywających się w Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie. Za swoją twórczość otrzymał nagrodę Fundacji Kultury im. I. Paderewskiego w Chicago. W latach 2002 i 2004 został nominowany do Nagrody Miasta Tarnowa w dziedzinie twórczości artystycznej. Zmarł 21 kwietnia bieżącego roku, w roku 2011 pośmiertnie otrzymał Nagrodę Honorową Miasta Tarnowa.

Zajmował się różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, grafiką, reklamą, projektowaniem oraz konserwacją dzieł sztuki. Najważniejsze dla niego było malarstwo w którym pokazywał nam swój świat pełen nostalgii, symbolu, oparty na ludzkich, często tragicznych przeżyciach. Treść jego obrazów zmusza do refleksji, zastanowienia się nad faktem przemijania. Malarstwo było dla niego ciągłą walką z samym sobą i własnymi słabościami. Inspiracją do obrazów najczęściej była muzyka, poezja, literatura, czasami jakiś film, rozmowa, sen, czyjeś zwierzenia…

- …Jacek Wróbel jest malarzem wizji. Spotkanie z jego malarstwem otwiera w odbiorcy wymiar niecodzienny, rodem z krańców realnej rzeczywistości. W gorących i chłodnych przestrzeniach zjawiskowych fantasmagorii Wróbla pojawiają się postacie, fragmenty miast, świątyń, jezior, głębin morskich i kosmicznych bezkresów – ba, nawet wyłaniająca się z mgieł i oparów lokomotywa zdaje się nie należeć do naszego świata. Wszystko w obrazach Wróbla rozgrywa się w niesamowicie rozświetlonych sferach, a rozświetlenie to nasycane jest czerwieniami, oranżami i żółciami kontrastującymi z brunatnymi połaciami ciężkiego mroku, czasami nocy owianej mistyczną lub surrealistyczną grozą…- pisał o obrazach Jacka Wróbla profesor Stanisław Tabisz.

Wystawa będzie czynna do11 grudnia 2011 roku.

13.11.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |