Jeśli dziś czwartek, to idziemy do kina

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza do Kina „Marzenie”, 12 marca o godzinie 18.00, na wyjątkową i jednorazową projekcję poruszającego filmu „Milczenie Lorny” Jean-Pierre’a i Luc’a Dardenne. To kolejna propozycja w ramach cyklu „Czwarty ekstra film”.

Kolejna propozycję w ramach cyklu „Czwarty ekstra film” przygotowało Tarnowskie Centrum Kultury. 12 marca o 18.00 w kinie marzenie pokazane zostanie „Milczenie Lorny”. Film, braci Dardenne, jest oszczędny, pozbawiony ozdobników, twórcy pokazują odbicie naszej rzeczywistości, w najbardziej prozaicznych czynnościach, jak zakupy w sklepie, wizyta w banku, praca. Bardzo precyzyjnie budują napięcie, przez zaskakujące zwroty akcji, widz prowadzony jest przez fabułę tak, że nawet nie przypuszcza co czeka na niego w kolejnej scenie. Każdy gest, spojrzenie, każda postać, która ledwie pokazuje się na ekranie, mają ogromne znaczenie i są elementami niezwykle precyzyjnego scenariusza, za który bracia Dardenne zostali nagrodzeni Złotą Palmą na MFF w Cannes.

„Milczenie Lorny” jest czymś więcej niż tylko kinem społecznym, to opowieść o moralności, sumieniu, winie i odkupieniu. Derdenne’owie docierają do sedna patologii, pochylają się nad zwykłym człowiekiem, który upadł nie dlatego, że jest słaby, ale dlatego, że świat, w którym żyje, stwarza do upadku wymarzone warunki. - „Milczenie Lorny” to ostrzeżenie dla nas wszystkich, aby w codziennym biegu nie zapomnieć o pytaniu najważniejszym. Tym, które może wydać się zbyt patetyczne i niepraktyczne – o ludzką godność. Lorna zadała je sobie zbyt późno. Widzowie mają jeszcze szansę – napisał Krzysztof Kwiatkowski w jednej z recenzji.

Bilety w cenie 12 złotych można już nabywać w kasie kina „Marzenie”.
09.03.2009
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |