Szlakiem recyklingu

 Za ponad półtora miliona euro, na gruzach po zakładach celulozy powstało w Niedomicach Centrum Recyklingu. Efektem ma być zmniejszenie ilości odpadów, czystsze środowisko i kilkanaście nowych miejsc pracy. Jednak wbrew nazwie, zakład nie będzie zajmował się recyklingiem, ale jedynie sortowaniem odpadów i ich mechaniczną obróbką.

 

21 listopada zostało uroczyście uruchomione Centrum Recyklingu w Niedomicach. Wbrew nazwie inwestycji, zakład nie będzie zajmował się recyklingiem czyli przetwarzaniem surowców wtórnych, ale jedynie ich sortowaniem i mechaniczną obróbką. Tak przygotowane odpady odbierać będą do dalszej obróbki wyspecjalizowane zakłady. -

Jak uspokaja Andrzej Bartik, kierownik referatu inwestycji gminy Żabno, mieszkańcy mogą spać spokojnie – My nie będziemy tam przywozić żadnych śmieci. My będziemy przywozić posortowane przez mieszkańców danej gminy materiały typu papier, szkło i plastik, które nadają się do powtórnego wykorzystania.

Imponujące jest tempo powstania zakładu. Inwestycja realizowana systemem „zaprojektuj i wybuduj” powstała w ciągu kilkunastu miesięcy. - Centrum recyklingu to jeden ze sposobów ograniczenia wydatków na składowanie odpadów, który był tym bardziej interesujący, że można było uzyskać dofinansowanie – mówi Stanisław Kusior, burmistrz Żabna.

A dofinansowanie pochodzące z tzw. funduszy norweskich to niebagatelna kwota 1 080 823 euro, przy całkowitym koszcie budowy 1 566 410 euro.

Dzięki podpisanym wcześniej umowom zakład już na starcie spokojny jest o swój ekonomiczny byt. Porozumienie w sprawie dostarczania odpadów podpisały, oprócz gminy Żabno, także gminy: Radłów, Wietrzychowice, Gręboszów, Olesno, Dąbrowa Tarnowska i Lisia Góra. W zakładzie pracować będzie 14 osób na dwie zmiany.

21.11.2011
Komentarze:
Louisa: 01.12.2011
This is the pefrcet way to break down this information.
Tahir: 21.03.2012
@Karol, @Marple, @Marta witam na moim blogu i dziękuję za komentarze.@Gosia a folif3wki na kneioc można jeszcze na wf3dkę przerobić ;).@Dorota zgadzam się w pełni.@Karol nie całkiem wiem, ktf3rego autora masz na myśli (mnie czy autora linkowanego artykułu, ale ja czuję się ekologiem. Nie poczuwam się natomiast do żadnej akcji organizacji ekologicznych, o jakiej słyszałem, bo dotyczą spraw nieistotnych lub proponują rozwiązania mniej ekologiczne niż aktualne.Jeśli chodzi o ten konkretny spf3r, to wydaje mi się, że skoro Polowat zajmuje się recyklingiem plastikf3w, to mf3głby obierać te butelki z folii.@Marple nie mam ochoty bronić Kubusia czy Tymbarka dlatego, że są polskie. Ale Tymbarka lubię bardzo, dobrze mi się kojarzy i nie zrezygnuję z niego tylko dlatego, że pewna firma recyklingowa stwierdziła, że nie chce im się obierać butelek.@Marta problem nie dotyczy tylko Maspexu, ale akurat z Maspexem do sądu mieli blisko ;)
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |