Niemieckie projekty w Żabnie

 Wszystko wskazuje na to, że już niedługo w gminie Żabno powstanie modelowy projekt prac urządzeniowo-rolnych. Województwo małopolskie podpisało umowę partnerską z regionem turyńskim w Niemczech, który, posiadając odpowiedni „know how”, pomoże w przygotowaniu kompleksowego programu zagospodarowania terenów rolnych.

 

Niemiecki patent na zagospodarowanie terenów rolnych jest uznawany za wzór, do którego należy dążyć. Omawiany był on na seminariach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, w których uczestniczył burmistrz Żabna. – Jako z wykształcenia geodeta-urządzeniowiec i osoba odpowiedzialna za jakość naszych wsi miałem podwójną motywację i ciekawość, jakich rozwiązań możemy szukać u naszych zachodnich sąsiadów – mówi burmistrz Stanisław Kusior. - Przedstawiano nam ciekawe projekty, które chciałbym, aby kiedyś zostały wdrożone w naszych sołectwach.

W pierwszych dniach listopada burmistrz Żabna wraz z delegacją z Urzędu Marszałkowskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wizytował Turyngię. Podczas spotkania w Niemczech omówiono wstępnie założenia i przekazano podpisaną wcześniej umowę na przygotowanie projektu.

To, co charakteryzuje niemiecki sposób na scalanie gruntów to fakt, że nie dotyczy on tylko samych pól rolnych, dojazdów do nich i melioracji, ale także kompleksowo rozwiązuje kwestie ochrony środowiska, renaturyzacji cieków, budowy dróg i ścieżek rowerowych, odnowy miejscowości, bierze również pod uwagę przygotowanie terenów pod inwestycje, czy też analizuje potencjał turystyczny regionu. Program jest spójny i całościowo ma współgrać z rozwiązaniami sąsiedzkimi.

Województwo małopolskie, które szukało miejscowości, w których pilotażowo można spróbować wdrożyć takie rozwiązania, wybrało ofertę burmistrza Żabna, który do projektu zgłosił miejscowość Bobrowniki Wielkie. Po wizycie delegacji z Niemiec sołectwo to nie zakwalifikowało się jednak do projektu ze względu na jednorodność występującego zjawiska – bycie w dużej mierze „sypialnią” Tarnowa. Ponieważ strona niemiecka koniecznie chciała przeprowadzić projekt w gminie Żabno, zaproponowane zostały sołectwa Nieciecza i Czyżów. – Tutaj spotykamy się z wieloma problemami, które wymagają usystematyzowania, między innymi z wysokotowarowym, a także z rozdrobnionym rolnictwem, problemami wodnym, komunikacyjnymi, odnową wsi – wylicza burmistrz.

Projekt będzie owocem kilkuletniej współpracy Małopolski i Turyngii, które przeprowadziły od 2007 roku szereg wizyt studyjnych, a także konferencji międzynarodowych na rzecz propagowania prac urządzeniowo-rolnych.

Współpraca przy projekcie, który przybrał nazwę „Doskonalenie działań administracji regionalnej odpowiedzialnej za scalanie gruntów w Małopolsce” polegać będzie na wspólnych pracach nad modelowym programem urządzeniowo-rolnym dla sołectw Nieciecza i Czyżów, który będzie dokumentem gotowym do wdrożenia. - To rozwiązanie satysfakcjonuje mnie bardzo, bo województwo małopolskie, mając do końca przyszłego roku gotowy plan „scaleniowy” Niecieczy i Czyżowa, z pewnością pomoże nam w jego wdrożeniu – dodaje burmistrz Kusior. – Modelowe rozwiązania w gminie Żabno stałyby się wtedy doskonałą wizytówką dla całego regionu, a nawet Polski i być może przyczynią się w dalszej perspektywie do polepszenia sytuacji w małopolskich wsiach. Jednak jego wdrożenie i realizacja w gminie Żabno będą wymagały zgody mieszkańców. O taką będziemy zabiegać po wizycie partnerów z Niemiec, którzy w lutym przyszłego roku zaprezentują wstępne założenia projektu i będą oczekiwać aktywnego włączenia się mieszkańców w wypracowanie ostatecznej wersji programu.

24.11.2011
Komentarze:
Janusz z Tarnowa: 09.12.2011
W Polsce, też mozna stworzyć dobry projekt, może być lepszy i tańszy.Dlatego trzeba myślec glową a nie nogami.
Varsha: 21.03.2012
Proszę tu nie mieszać tematf3w na ktf3re jako radni nie mamy wpływu. Odbiłabym piłeczkę to może na dgeayrowznnie Burmistrza też wydajemy nieoszczędnie? A oszczędnym jest wydawanie kasy na banery ogłoszenia dla prawie jednej słusznej gazety lokalnej? A teraz poważnie czy należałoby niektf3re przetargi powtf3rzyć i uzyskać niższą cenę? A przyjrzeć się oświetleniu ulicznemu w tym dekoracjom świątecznym. Funkcjonowaniu niektf3rym jednostkom podległych miastu. Wydatkom na tzw promocję itd.
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |