Film o pierwszym transporcie

 Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie oraz Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem Oddział w Tarnowie realizuje artystyczny film Huberta Czerepoka dotyczący pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz, który odjechał z tarnowskiego dworca 14 czerwca 1940 roku. Zdjęcia do filmu rozpoczną się 27 listopada, a oficjalna premiera planowana jest 27 stycznia.

 

27 listopada o godzinie 8.00 rozpoczną się w Tarnowie zdjęcia do filmu Huberta Czerepoka poświęconego pierwszemu transportowi więźniów do KL Auschwitz. Realizatorami projektu są Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie oraz Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem Oddział w Tarnowie. Zdjęcia rozpoczną się na dworcu kolejowym, skąd więźniowie wyjechali 14 czerwca 1940 roku. Montaż filmu skończony będzie przed końcem roku, a oficjalna premiera planowana jest na 27 stycznia przyszłego roku, gdy przypada 67 rocznica wyzwolenia KL Auschwitz.

Przygotowania do filmu poprzedzały m.in. warsztaty dla uczniów Liceum Plastycznego w Tarnowie. Realizacja filmu jest bezpośrednio związana z programem BWA Galerii Miejskiej, łączącym sztukę współczesną z lokalnym kontekstem historii i miejsca oraz aktualną siedzibą Galerii – dworcem PKP.

- 27 listopada w specjalnym pociągu relacji Tarnów – Oświęcim będziemy robić zdjęcia do filmu o pierwszym transporcie więźniów, który dotarł do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Nie będzie to jednak film dokumentalny, czy historyczny, w sposób dosłowny opisujący tą tragiczną podróż. Będzie to rodzaj mrocznej etiudy, która obrazem, klimatem, dźwiękiem będzie się starała oddać klimat podróży do obozu zagłady, do „jądra ciemności”. Chciałbym oddać stan niepewności, zagrożenia, ciemności, który był udziałem wszystkich tych, których dotknęła ta straszliwa historia – mówi o swoim projekcie reżyser.

Hubert Czerepok jest absolwentem zakopiańskiej Szkoły Kenara, oraz poznańskiej ASP, gdzie studiował w pracowniach Izabeli Gustowskiej i Jana Berdyszaka. Opracowuje projekty multimedialne, oraz działa w przestrzeni publicznej. Jednym z tematów przez niego podejmowanych są relacje pomiędzy fikcją i prawdą historyczną, przy czym to nie fakty same w sobie interesują artystę najbardziej, ale sposób w jaki mutują i ulegają formalnym i semantycznym przekształceniom. Obecnie jest adiunktem na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Realizacja filmu współfinansowana jest z budżetu miasta Tarnowa.

25.11.2011
Komentarze:
Marylada: 01.12.2011
Shiver me tibmres, them\'s some great information.
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |