Koncert Leszka Długosza w Tarnowie

 W sobotę 10 grudnia o godzinie 17.00 w Sali Lustrzanej w Tarnowie wystąpi Leszek Długosz. To kolejny koncert realizowany w ramach projektu „100 lat dla Czesława Miłosza”. Wstęp na koncert jest wolny. Wcześniej w tym cyklu odbyły się cztery koncerty na zamku w Dębnie.

 

Muzeum Okręgowe w Tarnowie wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Zamku w Dębnie zaprasza w sobotę, 10 grudnia o godzinie 17.00. do Sali Lustrzanej w Tarnowie na ostatni w tym roku koncert realizowany z okazji setnej rocznicy urodzin Czesława Miłosza w ramach projektu „100 lat dla Czesława Miłosza, współfinansowanego ze środków gminy Dębno i powiatu brzeskiego.

Wcześniej w muzeum w Dębnie odbyły się cztery koncerty poezji śpiewanej – wiosenny koncert Leszka Długosza „Jasności promieniste”, letni koncert Anny Szałapak, jesienny Agaty Bernadt z zespołem „Krakowskie Przedmieście” oraz zimowy koncert Mateusza Bieryta.

11 grudnia w Tarnowie wystąpi Leszek Długosz, a w programie koncertu znajdą się utwory z nowej płyty „Leszek Długosz 2011". - Długosz sprawił sobie i nam prezent na 70. urodziny, które obchodził w czerwcu. Dawno temu związany był z Piwnicą pod Baranami. Opuścił ją ponad 30 lat temu, ale wciąż bywa z nią kojarzony, co skwitował piosenką „Pod Baranami też już dzisiaj inny czas". Przypomina, że gra się tam teraz inną muzykę, a czarne anioły odfrunęły w świat.

Długosz pozostał wierny temu, co robił dawniej. Wciąż jest poetą refleksyjnym, który z dystansem, ale i z życzliwością, przygląda się zagonionym ludziom. W piosence „Na dworcach wszystkich miast" skonstatował kiedyś, że dla nich „sama jazda to już cel".

Jako autor lubi metafory odwołujące się do codziennego życia. Jego teksty są rodzajem bezpośredniej rozmowy ze słuchaczem. Jako kompozytor ceni zaś klimaty piosenki francuskiej z czasów swej młodości, o czym najdobitniej świadczy utrzymany w rytmie na trzy czwarte „Dzień w kolorze śliwkowym".

Ten walczyk, pełen jesiennego słońca, to jeden z dawnych przebojów, tak jak „Jurgowska karczma" czy „Berlin 1913". Wszystkie kompozycje zostały na nowo zaaranżowane, Długosz zaprosił grupę młodych muzyków i dzięki nim stare piosenki odmłodniały, zagrane z większym temperamentem – napisał w recenzji z płyty dziennikarz dziennika „Rzeczpospolita”.

Wstęp na koncert jest wolny.

08.12.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |