„Strach ma wielkie oczy”

 Na wernisaż wystawy „Strach ma wielkie oczy” zaprasza 13 grudnia o godzinie 18.00 tarnowskie Muzeum Etnograficzne przy ulicy Krakowskiej 10. Wystawa zderza ze sobą legendarne postacie strachu, znane z demonologii prasłowiańskiej i ludowej z przedstawieniami strachów i lęków współczesnych.

 

Strach ma wielkie oczy” - kolejna wystawa w tarnowskim Muzeum Etnograficznym, odwołująca się do elementarnych ludzkich emocji. Strach towarzyszy człowiekowi od zawsze i bardzo często przyobleka się w irracjonalne wyobrażenia.

Wystawa zderza ze sobą tradycyjne, niekiedy legendarne postacie strachu, znane z demonologii prasłowiańskiej i później naszej, ludowej z przedstawieniami strachów i lęków współczesnych.

Dominuje jeden z najbardziej trwałych i najsilniejszych strachów - przed śmiercią i jej konsekwencjami, przed zmarłym, w którego ciało - pozbawione mocy fizycznej – wcielić się może zły duch czyniąc z niego wilkołaka, wampira, strzygę. Zwiedzającego może zaskoczyć na wystawie materialne spotkanie z nieboszczykiem, który po śmieci może stać się wampirem. Zadziwiająca „kariera” w światowej literaturze wampira – słowiańskiego demona, każe zwiedzającemu zastanowić się także nad współczesnymi strachami.

Być może w ich rozpoznaniu przewodnikiem stanie się seria mrocznych fotografii „Wampiry” autorstwa Malwiny Hryńczak. Według autorki, dla wielu współczesnym wampirem może być człowiek o odmiennym kolorze skóry, orientacji seksualnej, religii, lub chory na śmiertelną chorobę zakaźną.

Te „urealnione” wampiry, jakże groźnie się prezentują w zestawieniu z demonami ludowymi, które obłaskawiono w bajkach i legendach, a które alegorycznie przedstawił na swych obrazach Krzysztof Borga.

Walce ze strachami i demonami człowiek częściej przeciwstawiał tajemniczy rytuał, zaklęcia i magię, rzadziej chłodne rozumowanie. Organizatorzy wystawy zachęcają do analizy znaczenia ludowego porzekadła „Strach ma wielkie oczy”, które posłużyło za motto tej ekspozycji. W znaczeniu frazeologicznym można wyjaśnić że zawsze strach jest większy niż rzeczywiste zagrożenie. Ale dlaczego przybiera postać „wielkich oczu”? Większość ssaków reaguje na strach wytrzeszczeniem oczu, zdaniem zoologów jest to reakcja obronna. Błysk białek ma wystraszyć to coś, co nas przestraszyło…

Otwarcie wystawy „Strach ma wielkie oczy” odbędzie się w tarnowskim Muzeum Etnograficznym 13 grudnia o godzinie 18.00.

12.12.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |