Artysta – Stanisław Potępa

 19 grudnia w Galerii Piwnica Muzeum Okręgowego w Tarnowie zostanie otwarta kolejna wystawa z cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej. Wystawa zatytułowana „Pamiętamy” poświęcona będzie twórczości jednego z najwybitniejszych znawców i miłośników Tarnowa – Stanisława Potępy. Prace Stanisława Potępy oglądać będzie można w tarnowskim muzeum do 15 stycznia przyszłego roku.

 

Nie wszyscy wiedzą, że Stanisław Potępa był nie tylko błyskotliwym krytykiem sztuki, ale także pracowitym artystą malarzem. Tylko część jego obrazów można było zobaczyć na wystawach przed laty. Muzeum Okręgowe w Tarnowie, którego dyrektorem przez pewien czas był Stanisław Potępa, przygotowało jego benefis malarski, niestety - pośmiertny.

19 grudnia, w drugą rocznicę śmierci, w piwnicach Muzeum Okręgowego została otwarta kolejna wystawa pod tytułem „Pamiętamy”, realizowana w cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej. Będzie ona poświęcona twórczości jednego z najwybitniejszych znawców i miłośników Tarnowa – Stanisława Potępy.

Stanisław Potępa urodził się 3 marca 1946 roku w Tarnowie. Edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 4, a po jej ukończeniu kontynuował w I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. W latach 1964 – 1969 studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zaraz po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Muzeum Okręgowym, z którym był etatowo związany do roku 2002. W latach 1978 – 1980 pełnił funkcję dyrektora tej instytucji. W roku 1987 uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych, broniąc pracy poświęconej życiu i twórczości Rafała Malczewskiego.

Stanisław Potępa zostawił po sobie ogromny dorobek w dziedzinie twórczości literackiej. Jego pasją była historia Tarnowa. To o niej napisał kilkadziesiąt książek, wśród nich: „Fiakrem po Tarnowie”, „Przed wojną w Tarnowie”, „Tarnów w dawnych rysunkach i obrazach”, „Złota era Tarnowa”, „Cmentarz Stary w Tarnowie”. Był autorem kilkuset artykułów. W roku 1990 z jego inicjatywy powstało Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne, kontynuujące działalność Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej. Był redaktorem „Rocznika Tarnowskiego”, oraz monumentalnego wydawnictwa „Tarnów. Wielki Przewodnik”, , którego w latach 1994 – 2009 ukazało się 20 tomów. Również jemu należy przypisać pomysł wydania „Encyklopedii Tarnowa”.

Dodatkową jego pasją było malarstwo. Oprócz tego, że organizował wystawy tarnowskich artystów i pisał o nich, znajdywał czas aby tworzyć obrazy. Namalował ich kilkadziesiąt, przeważnie techniką olejną. Były to m.in.: kwiaty, pejzaże, martwe natury, portrety. Część z nich dzięki życzliwość jego rodziny i przyjaciół zostanie pokazana na wystawie, która będzie czynna od 19 grudnia do 15 stycznia 2012 roku.

18.12.2011
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |