Urzędnicza samoocena

 Możliwość ubiegania się o dofinansowanie na rozwój kompetencji pracowników,  inwestycje infrastrukturalne oraz wyposażenie, to korzyści płynące w faktu przystąpienia Urzędu Gminy w Borzęcinie do krajowego projektu systemowego MSWiA, którego głównym celem jest poprawa zarządzania jakością. Dzięki zastosowanej metodzie CAF, funkcjonowanie jednostki, jej mocne i słabe strony, określane są na zasadzie samooceny.

Urząd Gminy w Borzęcinie przystąpił w czerwcu 2011 roku do krajowego projektu systemowego MSWiA: „Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Wspólnej Metody Oceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenia pracowników i pomoc doradczą" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt jest skierowany głównie do gmin wiejskich i  zakwalifikowało się do niego 250 urzędów jednostek samorządu terytorialnego.
Celem projektu jest upowszechnienie metody CAF jako kompleksowego narzędzia zarządzania jakością w urzędach jednostek samorządu terytorialnego. Jest to metoda całościowego przeglądu funkcjonowania organizacji z uwzględnieniem analizy wyników jej działalności oraz potencjału organizacyjnego. - CAF to metoda samooceny z powodzeniem stosowana w wielu krajach Unii Europejskiej. Jest ona rekomendowana przez Sieć Unii Europejskiej ds. Administracji Publicznej (EUPAN) - mówi Tadeusz Żurek, zastępca wójta gminy Borzęcin, koordynator projektu w urzędzie gminy. - To nowoczesne narzędzie zarządzania, które pozwala pracownikom i kierownictwu na samodzielną ocenę funkcjonowania jednostki. Podczas samooceny określane są silne i słabe strony pracy danego urzędu i przygotowywany jest program, przy pomocy którego wskazywane są wymagające poprawy obszary działania.
Członkowie zespołu realizującego projekt  znajomość funkcjonowania urzędu wykorzystują przy określaniu silnych i słabych stron pracy jednostki, a pracownicy biorą udział w specjalistycznych szkoleniach, warsztatach i konsultacjach. Przydzielony do urzędu ekspert, od momentu rozpoczęcia projektu doradza kierownictwu i pracownikom przy przeprowadzaniu samooceny. Szkolenia, warsztaty i konsultacje eksperta są bezpłatne.
Efektem samooceny będzie opracowanie projektu planu doskonalenia i poprawa efektywności pracy urzędników. Poprzez doskonalenie poszczególnych obszarów działania, urząd powinien stać się jeszcze bardziej przyjazny klientom. Realizacja projektu daje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na rozwój kompetencji pracowników, a także na inwestycje infrastrukturalne, np. w sprzęt informatyczny czy wyposażenie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w konkursie, który został ogłoszony przez MSWiA w czwartym kwartale ubiegłego roku.

13.01.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |