Gdzie do szkoły?

 Zanim rodzice wybiorą szkołę dla swojego dziecka, najpierw sami ją odwiedzają. Tak wynika z obserwacji dyrektorów placówek. Bo nowoczesność nowoczesnością i nabór elektroniczny ma z pewnością swoje zalety, ale nie ma to jak osobisty rzut oka.

 

W pierwszych dniach naboru do szkół pojawia się w nich coraz więcej rodziców. Dyrektorzy obserwują, że rodzice zwykle zanim zalogują się w systemie i przystąpią do odpowiednich formalności, odwiedzają szkołę osobiście. - To bardzo dobry sposób – mówi Bogumiła Porębska, dyrektor Wydziału Edukacji magistratu.

Rodzice zwracają uwagę przede wszystkim na panującą w szkole atmosferę oraz wyniki, których najlepszym odzwierciedleniem w przypadku szkół podstawowych jest efekt sprawdzianu po zakończeniu klasy szóstej.

Według zestawienia za 2011 rok, w pierwszej dziesiątce uplasowały się: Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 przy ul. Gumniskiej, SSP nr 2 przy ul. Matejki, Szkoła Podstawowa nr 17 przy ul. Norwida, Niepubliczna Niepłatna SP Stowarzyszenia Siódemka przy ul. Poniatowskiego, SP w Zespole Szkół Muzycznych, SP Nr 18 przy ul. 3 Maja, Niepubliczna Niepłatna SP przy ul. Błotnej, SP Nr 20 w Zespole Szkół Sportowych przy ul. Zbylitowskiej, SP Nr 9 przy ul. Dąbrowskiej oraz SP Nr 2 przy ul. Szewskiej.

- Wyniki sprawdzianu to tylko część wiedzy o szkole – zastrzega dyrektor Bogumiła Porębska. - Pamiętajmy, że szkoły prywatne, niepubliczne oraz społeczne mają prawo wyboru ucznia i zwykle dobierają sobie tych najlepszych. Porównywanie wyników danej szkoły w poszczególnych latach może być trudne, ponieważ sprawdzian, z roku na rok, bada inne obszary kompetencji.

Ponadto, w naturalny sposób, szkoły integracyjne mogą mieć całościowo nieco gorsze wyniki. To także bardzo dobre szkoły tyle tylko, że ich specyfika polega na indywidualnej pracy z każdym uczniem - zarówno bardzo zdolnym, jak i tym o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Jak przekonuje dyrektor Porębska, ranking na podstawie wyników sprawdzianu szóstoklasistów pokazuje, że nie zawsze klasy małe są najlepsze. Nierzadko w dużych oddziałach, uczniowie osiągają bardzo dobre efekty. - Warto zwrócić uwagę także na zaplecze szkoły – mówi dyrektor Wydziału Edukacji. - Ważne jest do której godziny pracuje świetlica i jakie panują w niej warunki.

Rodzice kandydatów na pierwszaków mają czas do 24 kwietnia na określenie swoich preferencji w zakresie wyboru szkoły.

10.02.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |