Węgierskie filmy w „Marzeniu”

14 marca w dniu urodzin generała Józefa Bema zainaugurowano w Tarnowie cykl imprez organizowanych przez różne instytucje, chcąc w ten sposób przypomnieć i przybliżyć sylwetkę generała, a także w części z nich zaprezentować wycinek oferty kulturalnej naszych przyjaciół Węgrów. 21 i 22 marca w kinie „Marzenie” w ramach „Weekendu z filmem węgierskim” wyświetlone zostaną dwa filmy fabularne poprzedzone krótkimi filmami animowanymi.

Tarnów jest miastem o wieloletniej tradycji bardzo bliskich kontaktów polsko - węgierskich, a jedną z dziedzin bliską tarnowianom jest węgierska kultura. 21 i 22 marca w kinie „Marzenie” w ramach „Weekendu z filmem węgierskim” wyświetlone zostaną dwa filmy fabularne poprzedzone krótkimi filmami animowanymi. W holu kina przy tej okazji zobaczyć będzie można plakaty do imprez filmowych autorstwa Krzysztofa i Tomka Duckich.

Filmy prezentowane w „Marzeniu” są filmami wybranymi z najnowszej produkcji węgierskiej, a udostępnione zostały na jednorazowe projekcje przez Polsko - Węgierską Fundację Kultury. Wcześniej prezentowane były jedynie na specjalnym przeglądzie „Węgierska wiosna filmowa”, i nie znajdują się w powszechnej dystrybucji w Polsce. Tarnowskie projekcje będą więc jedyną okazją do ich zobaczenia i zapoznania się z najnowszymi dokonaniami współczesnej kinematografii węgierskiej.

Program „Weekendu z filmem węgierskim”

21 marca – godz. 18.00
„Maestro” reż. G. M. Tóth – film animowany – Węgry 2005
„Biała dłoń” reż. Sz. Hajdú – Węgry 2006

22 marca – godz. 18.00
„Linia życia” reż. T. Ducki – film animowany – Węgry 2005
„Koniec – ostatni Roz-rachunek” reż. G.Rohonyi – Węgry 2006
17.03.2009
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |