Jędrzej Komosiński akademickim wicemistrzem Polski

Jędrzej Komosiński, student Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie wywalczył srebrny medal Akademickich Mistrzostw Polski we wspinaczce sportowej w konkurencji „na czas”. W rywalizacji zespołowej drużyny zawodniczek i zawodników tarnowskiej PWSZ okazały się najlepsze w grupie Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.

W zorganizowanych we Wrocławiu Akademickich Mistrzostwach Polski we wspinaczce sportowej z powodzeniem wystartowali studenci tarnowskiej PWSZ trenujący na co dzień w sekcji wspinaczki sportowej AZS PGNiG PWSZ Tarnów pod okiem trenera Marcina Bibry.

W zmaganiach wzięło udział blisko 350 studentek i studentów reprezentujących uczelnie wyższe z całej Polski. Rywalizowano w dwóch kategoriach – na trudność oraz na czas. W klasyfikacji generalnej pań drużyna PWSZ w Tarnowie zajęła dobre 17. miejsce (na 34 sklasyfikowane uczelnie wyższe). W swoim typie uczelni – PWSZ – tarnowskie studentki były najlepsze. Panowie w klasyfikacji drużynowej zostali sklasyfikowani jedno miejsce niżej niż panie – na 18. pozycji (na 40 startujących uczelni)), ale wśród PWSZ również byli najlepsi.

W zawodach na trudność, tarnowscy studenci nie odegrali większej roli. Wśród panów najlepszy był Jędrzej Komosiński, który zajął 38. miejsce, wśród tarnowskich studentek najlepiej zaprezentowała się Agnieszka Szepielak, która też zajęła 38. miejsce.

Tarnowianie osiągnęli lepsze wyniki w konkurencji „na czas”. Jednym z kandydatów do medalu był Jędrzej Komosiński studiujący na drugim roku wychowania fizycznego w PWSZ Tarnów. Po biegach eliminacyjnych Komosiński został rozstawiony w fazie pucharowej na drugiej pozycji. Z coraz lepszymi czasami w kolejnych biegach, wyeliminował Rafała Mudę, Macieja Dobrzańskiego (ASP Kraków) i Mateusza Puzonia (Politechnika Lubelska). W biegach finałowych tarnowianin spotkał się z Jakubem Ginsztem (UMCS Lublin), ubiegłorocznym triumfatorem. W pierwszym biegu student tarnowskiej PWSZ uzyskał najlepszy czas zawodów i przed zamianą dróg był bliższy zwycięstwa. Niestety, drobny błąd popełniony tuż przed skokiem do dzwonka spowodował utratę równowagi i stratę cennych ułamków sekund. Po podsumowaniu czasów okazało się, że tarnowianin przegrał stosunkiem sumy czasów na obu drogach 8,68 – 8,78. Tarnowianin Maciej Kalita (AGH Kraków), który w eliminacjach uzyskał najlepsze czasy i został rozstawiony w fazie pucharowej z pierwszego miejsca – skończył zawody na czwartym miejscu. Srebrny medal jest już czwartym medalem Komosińskiego w Akademickich Mistrzostwach Polski – zdobył wcześniej jeden złoty i dwa brązowe.

Bardzo dobrze wśród pań zaprezentowała się Agnieszka Szepielak, która uplasowała się na piątym miejscu w klasyfikacji indywidualnej. - Z medalu trzeba się cieszyć. Tak można podsumować wrocławskie zawody. Nie będę ukrywał, że chciałem stanąć na pierwszym miejscu podium. Biegało mi się bardzo dobrze, z biegu na bieg osiągałem coraz lepsze rezultaty. Przy tak krótkich drogach najmniejszy błąd odbiera jednak wygraną. Popełniłem go w biegu finałowym i kosztował mnie złoto – skomentował swój występ Jędrzej Komosiński. - Nie mam jednak srebra w swojej kolekcji jeśli chodzi o zawody akademickie, więc gdy emocje już opadły – ma swoją wartość. Poza tym drużynowo w swoim typie byliśmy najlepsi wśród kobiet i mężczyzn, więc mistrzostwa można uznać za udane.