Krzysztof Kieślowski – wystawy w TCK

 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 18 kwietnia o godzinie 18.00 na wernisaż dwóch wystaw poświęconych Krzysztofowi Kieślowskiemu. Wystawy „Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego” i „Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi” to imprezy towarzyszące tegorocznej edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Prace będzie można oglądać w TCK do 28 kwietnia.

 

Na wernisaż wystaw poświęconych jednemu z najwybitniejszych twórców polskiego kina, „Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego” i „Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi”, zaprasza 18 kwietnia o godzinie 18.00 Tarnowskie Centrum Kultury. Będzie to prolog do wkrótce rozpoczynającego się festiwalu wybranych polskich filmów fabularnych – Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego” to ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wspólnie z Wydawnictwem Skorpion, Studiem Filmowym Tor oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej w związku z 70 rocznicą urodzin i 15 rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Po raz pierwszy została pokazana w marcu ubiegłego roku w siedzibie muzeum, następnie towarzyszyła 36 Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Niedawno wróciła z Londynu, a teraz prezentowana będzie w Tarnowie.

Dekalog” to dziesięcioodcinkowy cykl filmów zrealizowanych przez Telewizję Polską oraz kinowe wersje dwóch jego odcinków - „Krótkiego filmu o zabijaniu” i „Krótkiego filmu o miłości”. Poszczególne historie opowiadane w cyklu „Dekalog" pokazane zostały poprzez fotosy, werki i inne materiały archiwalne. Przewodnikiem po wystawie są wypowiedzi twórców filmu, przede wszystkim Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza – autorów scenariusza, aktorów oraz współpracowników reżysera.

Ogromna popularność „Dekalogu" za granicą pozwoliła Muzeum Kinematografii zgromadzić wyjątkową kolekcję plakatów do cyklu z całego świata. To niezwykły i jedyny taki zbiór zebrany w jednym miejscu. W kolekcji plakatów są egzemplarze unikatowe, drukowane w bardzo niskim nakładzie, m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji, Finlandii, Danii, Czech, Włoch. Sama ich prezentacja stanowi dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów nie tylko w Polsce, ale również na świecie.

Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi” prezentuje czarno-białe zdjęcia wykonane przez Krzysztofa Kieślowskiego – studenta pierwszego roku Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi w roku akademickim 1965/1966.

Tych kilkadziesiąt fotografii to wyjątkowy dokument z epoki autobusów „ogórków”, chłopięcych fartuszków szkolnych z białymi kołnierzykami, gry w „noża”... Pokazują jesienną i zimową Łódź z jej nowymi wieżowcami i starymi domami, ciemnymi bramami, podwórzami, witrynami sklepowymi, balustradami balkonów i mieszkańcami. Poruszają, przywołują wspomnienia, budzą refleksje. Fotografie te są złożonym portretem miasta, przedstawionego przez pryzmat człowieka, stanowiącego zawsze – jak pokazała przyszłość – główny temat filmowych prac Kieślowskiego. Można je układać w niewielkie etiudy, można każdą z nich analizować oddzielnie, układając na podstawie pojedynczego obrazka całą opowieść; można po prostu rzucać na nie okiem.

Obie wystawy są jednymi z wielu imprez towarzyszących 26 Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej i podczas trwania ekspozycji, od 19 kwietnia do 28 kwietnia, w Galerii TCK można zapoznać się z tym bogatym zbiorem zdjęć i plakatów, a poprzez niego poznać świat według Kieślowskiego. Wstęp wolny.

16.04.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |