Zniszczony obelisk zostanie odtworzony

 Przed dziewięciu laty w gminie Gródek w Czechach staraniem polskiej mniejszości postawiono obelisk upamiętniający pobyt Wincentego Witosa na politycznej emigracji w latach trzydziestych ubiegłego wieku. W tym roku obelisk został zniszczony. Staraniem władz gminy i Muzeum Okręgowego w Tarnowie zostanie on odnowiony.

 

Wincenty Witos, wybitny polityk polski i maż stanu, trzykrotny premier i przywódca chłopów polskich, w latach 1933-1939 przebywał w Czechosłowacji na politycznej emigracji. Bezpośrednią przyczyną wyjazdu Witosa z kraju był wyrok skazujący go na półtora roku więzienia w tzw. procesie brzeskim. Na emigracyjnej tułaczce Witos spędził 2013 dni. Przebywał w wielu miejscowościach na terenie całej ówczesnej Czechosłowacji. Najczęściej odwiedzanymi przez niego miejscowościami były Praga, Rożnów na Morawach i Gródek na Zaolziu.

Po 70 latach od wyjazdu Witosa na emigrację, polska mniejszość gminy Gródek na Zaolziu postanowiła uczcić jego pamięć wybudowaniem obelisku. 4 października 2003 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku, na którym umieszczono płaskorzeźbę – podobiznę Wincentego Witosa oraz tablicę w dwu językach, upamiętniającą pobyt Witosa w Gródku. Obelisk stanął blisko miejsca, w którym polityk przebywał trzykrotnie w 1934, 1936 i 1937 roku. Uroczyste odsłonięcie obelisku poprzedziła konferencja naukowa o witosowej emigracji z udziałem historyków polskich i czeskich. Uwieńczeniem obchodów była wystawa historyczna „Wincentego Witosa Emigracja” zorganizowana przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Niestety, w połowie marca tego roku media czeskie podały informację o kradzieży tablic z obelisku w Gródku. Prawdopodobnie tablice, które wykonane były z brązu, padły łupem lokalnych zbieraczy złomu. Władze gminy Gródek natychmiast zwróciły się z prośbą do Muzeum Wincentego Witosa o podjęcie wspólnych działań w celu przywrócenia tablic. Do wspólnej akcji włączyło się Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Wspólna delegacja Muzeum i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum ma udać się do Czech, by nawiązać rozmowy z władzami gminy Gródek i w konsekwencji doprowadzić do przywrócenia tablic w ich pierwotnie miejsce. Dotąd jeszcze nierozwiązana pozostaje kwestia materiału z jakiego miałyby powstać nowe odlewy tablic, aby w przyszłości nie doszło do podobnego incydentu.

Idealną okazją do odsłonięcia „nowych tablic” byłaby 80 rocznica emigracji Witosa do Czechosłowacji, która przypada dokładnie w 29 września 2013 roku.

28.05.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |