Fotograficzna podróż do Maroka i Tybetu

Od 2 kwietnia Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza do swojej galerii na fotograficzną podróż do Maroka i Tybetu. Wszystko to za sprawą dwóch wystaw – „Harira” Anny Marii Pasek oraz „Tybet. Klejnot w lotosie” Izabeli Janeckiej. Obydwie wystawy fotografii otwarte zostaną 1 kwietnia o godzinie 18.00.

1 kwietnia w galerii Tarnowskiego Centrum Kultury otwarte zostaną o godzinie 18.00 dwie wystawy fotografii – „Harira” Anny Marii Pasek oraz „Tybet. Klejnot w lotosie” Izabeli Janeckiej.

Pierwsza z autorek jest absolwentką tarnowskiego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, pracuje w Muzeum Regionalnym w Dębicy. Dotychczas prezentowała swoje fotografie na dwóch wystawach - „Szuflada w widnokręgu”, w galerii Pałac w Tarnowie w roku 2000 oraz „Barwy światła” w Mościckiej Fundacji Kultury w roku 2001.

- Nasza podroż przez Maroko w znacznej części przypadła na okres Ramadanu. Tradycja religii muzułmańskiej nakazuje wówczas post od wschodu do zachodu słońca. Jest to czas dziwnego odrętwienia, oszczędzania energii i oczekiwania na zachód słońca i sycącą harirę- tradycyjną bardzo gęstą zupę podawaną z daktylami. Bogata w swe odżywcze walory ma poniekąd regenerować organizm po całodziennym poście, toteż jest w niej właściwie wszystko – mówi o swojej podróży po Maroku Anna Maria Pasek. - Ta różnorodność składników i smaków doskonale pasują jako metafora spinająca ten cykl, o nieco reporterskim charakterze. Jednak nie jest to reportaż dynamiczny, nie ma w nim pogoni za niezwykłymi momentami. Zależało mi na tym, by mechanizm postrzegania przestroić na afrykańskie poczucie czasu, które w Maroku już wyraźnie się rysuje.

Izabela Janecka z kolei, jest absolwentką wydziału Inżynierii Środowiska na Politechnice Warszawskiej, zawodowo zajmuje się zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska. Jej podróż do Tybetu uwieczniona została na 52 fotografiach, które zostaną zaprezentowane w oprawie muzyki z tego regionu. - Fotografią zainteresowałam się stosunkowo niedawno i wypłynęło to z mojej fascynacji Tybetem. W kwietniu 2007 roku odbyłam podróż na Dach Świata, jak określa się Tybet. Znalazłam się w świecie marzeń, oderwana od materializmu, monotonii i pośpiechu własnego życia. W świecie, w którym największe znaczenie ma duchowość, harmonia i szczerość. W miejscu, którego surowy, niemalże pustynny klimat warunkuje przetrwanie najsilniejszych. W świecie, w którym religia jest sposobem na życie. Zauważyłam, że za pośrednictwem zdjęć można opowiedzieć historie mieszkających tam ludzi i ich kraju. I to właśnie postanowiłam zrobić – opowiada o swoich pracach autorka. - Zachwyciło mnie, jak uchwycone przez migawkę, początkowo nieistotne scenki zmieniają się w obraz, by stworzyć barwną opowieść o Tybecie. Uwierzyłam, że przez przyjemne dla oka obrazy i ciekawy komentarz do każdego z nich mogę poruszyć sprawy ważne. Mogę zwrócić uwagę odbiorcy na trudną sytuację Tybetu i los jego mieszkańców.

Wystawa w galerii TCK przy Rynku 5 czynna będzie od 2 do 28 kwietnia codziennie z wyjątkiem niedziel i świąt od 10.00 do 18.00. Bilety normalne kosztować będą dwa złote, ulgowe – złotówkę.
26.03.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |