Dzieci Eretz Israel

 Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 31 maja o godzinie 18.00 do Muzeum Etnograficznego na otwarcie wystawy fotografii Agnieszki Traczewskiej „Dzieci Eretz Israel” oraz do kina „Marzenie na film „Viera Gran”. Projekcja rozpocznie się po wernisażu , około godziny 19.30.

 

Agnieszka Traczewska – fotografik, pro­ducentka filmów dokumentalnych, twór­czyni Studia Filmowego Largo od kilku lat ze swym aparatem foto­graficznym towarzyszy Chasydom przyby­wającym ze świata do Polski – na groby dawnych Cadyków, jak również portretuje hermetyczny dla obcych świat judaistycz­nej ortodoksji na całym świecie. Wypo­sażona w obiektyw, przestrzegająca ry­gorystycznych zasad stroju i zachowania, zdołała uchwycić w intymnych zbliżeniach fotograficznego kadru hermetyzm cha­sydzkich rytuałów i zwyczajów, niezwykłą codzienność ich duchowego, ezoteryczne­go życia.

Na wernisaż wystawy fotografii Agnieszki Traczewskiej „Dzieci Eretz Israel” zaprasza 31 maja o godzinie 18.00 Muzeum Etnograficzne przy ulicy Krakowskiej w Tarnowie. - Bohaterowie moich zdjęć z jerozolimskiej dzielnicy Mea Shearim nie mają w domu telewizora, komputera i konsoli Play Station. Nie mają styczności z radiem i gazetami. Mówią w jidysz, języku diaspory, nie po hebrajsku – jak inni Izraelczycy, co stwarza kolejną barierę porozumienia z osobami nienależącymi do ich kręgu – opowiada autorka. - Bawią się na podwórzach i na ulicach, wspólnie, otoczeni rówieśnikami, dyskutują i modlą się. Często tłoczą się przed rozlepianymi na murach plakatami (paszkwilim), gdzie ich rodzice znajdują zapowiedzi świąt lub zaręczyn, studiują klepsydry albo aktualne nakazy obowiązujące społeczność. Życie w stadzie – przy rodzinnym domu i w domach modlitwy nie jest dla nich karą, wręcz odwrotnie, stanowi źródło radości i poczucia bezpieczeństwa.

Po wernisażu organizatorzy zapraszają do kina „Marzenie” na projekcję filmu „Viera Gran” Dramat życia przedwojennej pieśniarki, mającej przed wojną szalone powodzenie, polegał na oskarżeniu o kolaborację z gestapo w getcie warszawskim. Oskarżali Ją współmieszkańcy getta. Całym swoim życiem udowadniała, że niesłusznie jest oskarżana, a sądy z braku dowodów uniewinniały ją.

Agata Tuszyńska – autorka biografii Viery Gran i scenariusza filmu spotka się z widzami w kinie „Marzenie” po projekcji filmu.

30.05.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |