Nowe specjalności, nowi specjaliści

 Kandydaci na studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie od nowego roku akademickiego będą mieli do wyboru więcej specjalności. Tegoroczne nowości to administracja międzynarodowa i unijna z językiem francuskim, chemia medyczna i instruktor sportu.

 

Nowe specjalności w ramach prowadzonych kierunków studiów wprowadza od nowego roku akademickiego Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. Nowością będzie administracja międzynarodowa i unijna z językiem francuskim, specjalność, która ma wyposażyć studenta w wiedzę, umiejętności oraz kompetencje językowe konieczne do wykonywania zawodu administratywisty w instytucjach międzynarodowych i krajowych związanych ze strukturami unijnymi i międzynarodowymi.

Oprócz przedmiotów kierunkowych dla administracji wprowadzone zostaną przedmioty takie jak: protokół dyplomatyczny i etykieta w stosunkach bilateralnych i instytucjach międzynarodowych, prawo umów międzynarodowych, ustroje wybranych państw europejskich, nordyckich oraz państw trzecich, praca biurowa z uwzględnieniem standardów europejskich, prawo umów międzynarodowych, urzędnik w środowisku międzynarodowym, prawo dyplomatyczne i konsularne, międzynarodowe stosunki gospodarcze, zarządzanie projektami UE. Uczelnia gwarantuje możliwość odbywania praktyk studenckich m.in. w ambasadach, konsulatach oraz instytucjach Unii Europejskiej.
Zakład Chemii Stosowanej uruchamia nową specjalność na kierunku chemia – chemię medyczną. Zgodnie z założeniami, studenci chemii, którzy rozpoczęliby studia już od najbliższego roku akademickiego mogliby wybierać pomiędzy dwiema specjalnościami – chemią medyczną lub chemią stosowaną. Wprowadzone od drugiego roku studiów nowe przedmioty obejmą cykl zajęć łączących treści chemiczne z treściami biologicznymi. Zajęcia pozwolą studentom poznać metody obliczeniowe stosowane w projektowaniu nowych leków oraz modelowaniu molekularnym metodami chemii kwantowej. Zaznajomią także z podstawowym oprogramowaniem wykorzystywanym w procesie projektowania i poszukiwania nowych leków według strategii in silico.
Zakład Wychowania Fizycznego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kandydatów przygotował plany i programy nauczania pozwalające od nowego roku akademickiego otworzyć nową specjalność, jaką będzie „Instruktor Sportu”. Specjalność umożliwi absolwentom ubieganie się o pracę również poza murami szkół i placówek oświatowych. Absolwent kierunku ze specjalnością Instruktor Sportu może podejmować pracę nie tylko w oświacie, ale również w klubach sportowych, klubach fitness, siłowniach, pływalniach. Ponadto, co bardzo ważne, może podejmować własną działalność gospodarczą, bez konieczności wiązania się z pracodawcą publicznym. Do tej pory studenci wychowania fizycznego wybierali spośród dwóch specjalności kształcenia: wychowania fizycznego z gimnastyką korekcyjną oraz edukacji zdrowotnej.
Na kierunku filologia polska ujednolicono specjalności kształcenia na poziomie licencjackim i magisterskim. Od października tego roku Zakład Filologii Polskiej zaproponuje kandydatom trzy specjalności: animację kultury, edukację medialną i dziennikarską oraz specjalność nauczycielską.

31.05.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |