Tablica poświęcona Norbertowi Lippóczemu

 Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier i Muzeum Okręgowe w Tarnowie postanowiło uczcić 110 rocznicę urodzin Norberta Lippóczego umieszczając na domu, który kiedyś należał do rodziny Lippóczych w Tállya i był jego rodzinnym domem, tablicę pamiątkową z napisem dwujęzycznym o następującej treści „W tym domu urodził się Norbert Lippóczy, winiarz, kolekcjoner, wielki patriota węgierski i polski, honorowy obywatel Tarnowa, miasta gen. Józefa Bema”.

 

2 czerwca w Tállya na Węgrzech odsłonięta zostanie tablica poświęcona Norbertowi Lippóczemu. To inicjatywa Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier i Muzeum Okręgowego w Tarnowie z okazji 110 rocznicy urodzin Norberta Lippóczego.

W dawnym dworze Rakoczych w tej samej miejscowości zostanie otwarta wystawa „Exlibris winny ze zbiorów Norberta Lippóczego”, która w wersji dwujęzycznej zostanie w Tállya na kilka miesięcy, przypominając mieszkańcom tej miejscowości oraz turystom, także z Polski, postać Lippóczego.

Władze samorządu Tallya są gotowe wygospodarować na stałe jedną z sal na wystawę o Lippóczym, ale należałoby wzbogacić ją o realia, np. biurko, krzesła, przedmioty związane z panem Norbertem. Realizacja tego przedsięwzięcia jest wspierana finansowo przez samorząd Tarnowa.

Inż. Norbert Lippóczy (1902 – 1996) - Węgier z pochodzenia. Honorowy Obywatel miasta Tarnowa. Bibliofil i wytrawny kolekcjoner, hojny ofiarodawca. Pochodził z Tállya w okolicy Tokaju na Węgrzech, był absolwentem Akademii Rolniczej w Debreczynie. Rodzinne, handlowe kontakty z Polską doprowadziły do utworzenia w Tarnowie składnicy win. Miasto, w którym zamieszkał w 1929 roku stało się jego drugim domem. Zauroczony zakopiańskim ludowym malarstwem na szkle, zgromadził znakomitą kolekcję malarstwa, ceramiki huculskiej i rzeźby. Po wybuchu II wojny światowej, zatrzymany na granicy przez NKWD skazany został na pięć lat obozów pracy. Dzięki usilnym staraniom żony, po 14 latach rozłąki powrócił do kraju. W 1956 roku część swych zbiorów przekazał społeczeństwu Tarnowa w dowód wdzięczności za pomoc okazaną Węgrom walczącym o niepodległość. Był jednym z twórców i długoletnim honorowym prezesem Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier. Swój olbrzymi zbiór exlibrisów liczący około 25 tysięcy sztuk przekazał do Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Był autorem wielu artykułów, organizatorem wystaw, tłumaczem i konsultantem. Mówił o sobie, że „jest Węgrem z duszą Polaka”. Odznaczony m. in. Orderem Gwiazdy Republiki Węgierskiej i odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

01.06.2012
Komentarze:
Kleyton: 25.06.2012
Zdjęcia na bardzo wykiosm poziomie!Fantastyczne barwy, uchwycony dynamizm akcji jednym słowem Fotograf Wydarzeń Niepowtarzalnych! Szczerze polecam! Widać, że fotografia to jego pasja, ktf3rą wykonuje z pełnym zaangażowaniem. Zdjęcia są z pomysłem. Kadry bardzo dobre! Dziękujemy Michale, że uwieczniłeś tak ślicznie ten wyjątkowy dzień Młodej Pary!
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |