Duże pieniądze na kulturę

 Tarnowskim instytucjom kultury udało się pozyskać dofinansowanie realizowanych przez siebie przedsięwzięć. Tarnowski teatr zrealizuje projekt „Tarnów stolicą komedii”, a Galeria Miejska BWA aż trzy wydarzenia, w tym cykl wystaw inaugurujących działalność w nowej siedzibie w pałacyku w Parku Strzeleckim.

 

Tarnów stolicą komedii” to m.in. przegląd spektakli komediowych teatrów nieinstytucjonalnych, przegląd spektakli komediowych grup studenckich, spektakle promujące Ogólnopolski Festiwal Komedii „Talia” na terenach mniejszych miejscowości oraz sam festiwal, który odbędzie się w tym roku w Tarnowie po raz 16. - Celów, które chcemy osiągnąć jest kilka. To przede wszystkim wsparcie twórczości teatrów nieinstytucjonalnych, promocja miasta i Małopolski jako stolicy komedii, a także popularyzacja teatru jako sposobu spędzania wolnego czasu. Całe przedsięwzięcie kosztować będzie ponad dwa miliony złotych. Dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi prawie milion złotych – mówi Dorota Skrzyniarz, zastępca prezydenta Tarnowa.

Najważniejszym wydarzeniem zainaugurowanym w bieżącym roku przez Galerię Miejską będzie projekt „Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Cykl wystaw sztuki współczesnej artystów międzynarodowych odnoszący się do dziedzictwa kultury Małopolski”. Składać na niego będą się, zaplanowane na lata 2012 – 2014, cztery wystawy i działania towarzyszące inaugurujące działalność galerii w jej nowej siedzibie. Koszt tego projektu to ponad 700 tysięcy złotych, z czego prawie 370 tysięcy pochodzi Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Pozostałe dwa wydarzenia organizowane przez BWA dzięki funduszom zewnętrznym, przekazanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to „Zapnij płaszcz. O tym, jak dworzec organizuje doświadczenie” (20 tys. zł dofinansowania) oraz „Sen jest drugim życiem” (70 tys. zł dofinansowania). Pierwsze z nich przeznaczone jest dla tarnowskich licealistów, a dotyczy subkultur i ich wpływu na kształtowanie kultury wysokiej. Projekt będzie realizowany w drugiej połowie roku.

Drugie z kolei to wystawa, która będzie częścią składową 9. Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza. Zgodnie z założeniami festiwalu zakłada ona interdyscyplinarność - połączenie sztuk wizualnych z literaturą, teatrem i muzyką. Jej motywem przewodnim będą podróże pociągiem i sny – całość zainspirowana jest niecodzienną siedzibą BWA na czynnym dworcu kolejowym. Będzie to również okazja do zaproszenia do Tarnowa znakomitych artystów oraz współautorki koncepcji wystawy - Jadwigi Sawickiej.

13.06.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |