Jubileusz Muzeum Witosa

 17 czerwca Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa obchodzić będą jubileusz czterdziestolecia działalności. Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w Wierzchosławicach o godzinie 14.00.


Jubileusz czterdziestolecia działalności obchodzi Muzeum Wincentego Witosa. Z tej okazji Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do Wierzchosławic. W programie m.in. otwarcie wystawy fotograficznej, referat okolicznościowy prof. dr. hab. Franciszka Ziejki, wybitnego polskiego uczonego, historyka literatury polskiej oraz koncert krakowskiego zespołu instrumentalno-wokalnego „Sublima Trio”.
Rozpoczęcie uroczystości 17 czerwca o godzinie 14.00 w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.
Patronat honorowy nad jubileuszem objął Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego
Idea zorganizowania muzeum pamiątek po wielkim przywódcy ruchu ludowego
w Polsce i trzykrotnym premierze II RP Wincentym Witosie powstała znacznie wcześniej niż formalna uchwała powołująca muzeum. Już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku spotykający się przy grobie Witosa działacze ludowi, wywodzący się głównie z witosowego i mikołajczykowskiego nurtu ruchu ludowego czynili starania o objęcie opieką muzealną. -materialnej i duchowej spuścizny po Wincentym Witosie. Ci sami ludowcy w okresie wydarzeń polskiego grudnia w 1970 roku oraz odwilży, jaka wówczas w Polsce nastała przyśpieszyli powołanie Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Rok po formalnym powstaniu Muzeum inicjatorzy jego utworzenia na czele z mecenasem Stanisławem Mierzwą doprowadzili w 1972 roku do powołania Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, organizacji działającej na prawach stowarzyszenia, ale faktycznie będącej częścią niezależnego ruchu ludowego, którego oni sami byli niegdyś aktywnymi działaczami, spod znaku przedwojennego Stronnictwa  Ludowego i powojennego Polskiego Stronnictwa Ludowego.
W ciągu 40 lat działalności  Muzeum wraz z Towarzystwem stało się znaczącą placówką kulturalno - naukową na ziemi tarnowskiej, której głównym zadaniem jest pogłębianie tradycji ruchu ludowego.
W 1976 roku Muzeum Wincentego Witosa stało się oddziałem Muzeum Okręgowego w Tarnowie, co doprowadziło do znacznego rozwoju placówki i pozwoliło objąć fachową opieką wiele cennych eksponatów.

15.06.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |