Przyznano nagrody w dziedzinie kultury

 28 czerwca tarnowscy radni zadecydowali o przyznaniu tegorocznych Nagród Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury oraz tytułu „Mecenas Kultury Tarnowa”. Kandydatury rekomendowała Radzie Miejskiej Kapituła Nagród. Nagrody wręczone zostaną 29 czerwca w tarnowskim teatrze podczas inauguracji „Zdearzeń”.

 

Tadeusz Koniarz, Adam Bartosz i Matylda Baczyńska to tegoroczni laureaci Nagród Miasta Tarnowa w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury. Tytuł „Mecenasa Kultury Tarnowa” przyznano Stanisławowi Kozyrze, właścicielowi firmy „Bodoni”. Taką decyzje podjęli tarnowscy radni 28 czerwca na wniosek członków Kapituły Nagród.

Tadeusz Koniarz został laureatem nagrody za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury, Adamowi Bartoszowi przyznano w uznaniu wybitnych zasług i osiągnięć Nagrodę Honorową za całokształt pracy w dziedzinie upowszechniania kultury, w tym w szczególności kultury żydowskiej i romskiej, natomiast Matylda Baczyńska otrzymała nagrodę „Nadzieja Roku” dla wybitnie uzdolnionych młodych twórców.

Nagrody zostaną wręczone w piątek, 29 czerwca, podczas inauguracji Święta Miasta czyli Zdearzeń 2012. Uroczystość odbędzie się o godzinie 17.00 w tarnowskim teatrze.

 

Tadeusz Koniarz to fotoreporter i filmowiec, nauczyciel fotografii i filmu w Pałacu Młodzieży w Tarnowie. Pracował jako fotoreporter - m. in. w Czasie Krakowskim, TEMI, Gazecie Krakowskiej, Polskiej Agencji Prasowej. Aktualnie współpracuje z Agencją Fotograficzną REPORTER. Publikuje zdjęcia w ogólnopolskich gazetach codziennych i tygodnikach. Należy do Klubu Fotografii Prasowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Od 1987 r. prowadzi jeden z najlepszych w krajowym ruchu kina niezależnego Amatorski Klub Filmowy „Szwenk”, którego był jednym z głównych założycieli, a od ponad 20 lat pracuje z młodzieżą, prowadząc zajęcia w Pracowni Filmowej oraz w Pracowni Fotografii Cyfrowej Pałacu Młodzieży. Jest współzałożycielem Międzynarodowej Grupy Twórczej Euroregionu Karpackiego, pełnił również funkcję wiceprezesa Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Brał udział w konkursach Polskiej Fotografii Prasowej oraz World Press Photo. W działalności filmowej należy do twórców kina niezależnego - jest członkiem Zarządu Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Warszawie. Realizuje autorskie filmy dokumentalne, za które otrzymał wiele nagród.  Za działalność kulturalną  w dziedzinie filmu i fotografii został nagrodzony statuetką „Uskrzydlony” przyznaną przez Tarnowską Fundację Kultury. Posiada Srebrną Odznakę Federacji Niezależnych Twórców Filmowych oraz tytuł Zasłużony Działacz Kultury; otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi i Medal KEN. Jego pasją jest fotoreportaż.

 

Stanisław Kozyra - artysta plastyk, właściciel firmy poligraficznej. Wspiera tarnowskie instytucje kultury. Jego wkład w wizualizację Tarnowa na starych i nowych fotografiach jest imponujący. Angażuje się z całą firmą w realizację wielkich wystaw. Wielokrotny sponsor Tarnowskiej Nagrody Filmowej, długoletni partner BWA Galerii Miejskiej, tarnowskiego teatru i Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

 

Adam Bartosz - dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie (1980-2012), przewodniczący Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, zastępca przewodniczącego Towarzystwa Historycznego O/Tarnów.

Absolwent etnologii i muzeologii, specjalista w dziedzinie kultury i historii Żydów tarnowskich. W 1979 roku zorganizował pierwszą w Polsce wystawę poświęconą Romom, a w 1982 roku pierwszą po wojnie wystawę poświęconą tarnowskim Żydom: „Żydzi w Tarnowie”. Jeden z inicjatorów powołanego w 1988 r. Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej. Organizator dorocznych obchodów Dni Pamięci Żydów Galicyjskich i Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów (w 2002 r. nagroda Ministra Kultury i Sztuki). Wykładał  na letnich seminariach organizowanych przez Oxford Centre, a także dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2006 roku wykładowca romologii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Uhonorowany przez Ambasadę Izraela dyplomem uznania za opiekę nad zabytkami żydowskimi. Autor książek o Romach i Żydach oraz setek artykułów w pismach polskich i zagranicznych. W maju 2012 roku odebrał z rąk Marka Sowy, Marszałka Województwa Małopolskiego odznakę za Zasługi dla Kultury Polskiej, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Matylda Baczyńska - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Do zespołu tarnowskiego teatru dołączyła w 2011 roku, debiutując w spektaklu „Tajemniczy ogród”. Można ją także zobaczyć w spektaklach: „Czego nie widać , „Powrót krasnoludków”, „Makbet”, „Trzy siostry”, „Blackbird”. Jest instruktorem tańca w szkole Pade Style w Krakowie. W Tarnowie prowadziła warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży w ramach „Talii Bez Barier”. W swoim dorobku artystycznym posiada wiele ról teatralnych (min. w Teatrze TVP), filmowych (m.in. „Uwikłanie”, „Korowód”, „Świetny interes”) oraz serialowych („Plebania”, „Ludzie Chudego”, „Rezydencja”, „Julia”).

29.06.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |