Opera komiczna na scenie teatru

 Agatka, czyli przyjazd Pana" - opera komiczna w trzech aktach J.D. Hollanda, w reżyserii Eweliny Pietrowiak, pod kierownictwem muzycznym Marka Toporowskiego zostanie zaprezentowana 15 lipca o godzinie 19.00 na dużej scenie Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego. Bilety na spektakl kosztują 30 złotych.

 

15 lipca na scenie tarnowskiego teatru zaprezentowana zostanie opera komiczna „Agatka, czyli przyjazd pana”, w wykonaniu studentów Wrocławskiej Akademii Muzycznej. - To pierwsza polska opera klasyczna, a wystawienie w ramach dyplomu Wrocławskiej Akademii Muzycznej jest pierwszym od XIX wieku - mówi Ewelina Pietrowiak, reżyserka spektaklu. - W obsadzie znaleźli się studenci wydziału wokalnego. Akcja w oryginalnym dziele ma miejsce na wsi. W naszej realizacji przenieśliśmy ją do PGR. Co ważne, studenci mieli szanse zagrania pełnych ról, poza partiami śpiewanymi w spektaklu znajdują się też partie mówione, więc jest to również solidny kawałek teatru dramatycznego. Chociaż opera zwykłemu widzowi może kojarzyć się z powagą - „Agatka...” jest przedstawieniem pełnym humoru, energetycznym. Aktorzy mówią wiejską gwarą, przełożoną na współczesny język ze staropolskiego. To niepowtarzalna okazja zobaczenia opery z orkiestrą i świetnymi śpiewakami na scenie teatru im. Solskiego. Każdy z widzów na pewno znajdzie swój hitowy numer, który będzie nucił jeszcze długo po zakończeniu spektaklu.

Autorem libretta jest książę Maciej Radziwiłł, magnat żyjący w latach 1749-1800, autorem muzyki Jan Dawid Holland (1746-1827), pochodzący z Hamburga kapelmistrz nieświeski, nadworny muzyk Radziwiłłów. Sztuka została skomponowana na uświetnienie pobytu w Nieświeżu ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jej prawykonanie odbyło się 17 września 1784 roku, w Nieświeżu, pod dyrekcją Gioacchino Albertiniego, włoskiego kompozytora, dyrygenta kapeli dworskiej Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Rękopis dzieła był przechowywany w Teatrze Wielkim w Warszawie, jednakże spłonął w trakcie pożaru teatru we wrześniu 1939 r. W Nieświeżu zachował się jednak odpis partytury, na podstawie którego wydano na Białorusi partyturę oraz wyciąg fortepianowy w języku białoruskim z dodanym librettem w języku polskim.

Na scenie wystąpią studenci Wydział Wokalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu i Orkiestra Trybunału Koronnego w Lublinie.

Początek spektaklu o godzinie 19.00, bilety kosztują 30 złotych.

10.07.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |