Tarnowskie cmentarze w Strasburgu

24 marca w Parlamencie Europejskim w Strasburgu została uroczyście otwarta wystawa fotograficzna „Cmentarze Wojenne z I Wojny Światowej na terenie Powiatu Tarnowskiego''. Na wystawie przygotowanej przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie przedstawione zostały najciekawsze i najpiękniejsze zabytkowe cmentarze z I wojny światowej znajdujące się na ziemi tarnowskiej. Przypomniano bitwy wojenne na tym terenie w latach 1914-1915 oraz zaprezentowano historię budowy cmentarzy i działania podejmowane w zakresie renowacji i ochrony tych nekropolii.

Ekspozycja poświęcona leżącym w powiecie tarnowskim cmentarzom wojennym z okresu I wojny światowej znalazła się w Parlamencie Europejskim z inicjatywy i na zaproszenie europoseł Urszuli Gacek. Na otwarciu wystawy 24 marca pojawili się polscy i zagraniczni europosłowie, pracownicy parlamentu oraz ambasador Antoni Świtalski, Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy. Wśród gości znalazła się także przedstawicielka VDK Kassel w Niemczech, organizacji, z którą powiat tarnowski współpracuje prowadząc program modernizacji zabytkowych cmentarzy. W otwarciu uczestniczyła również delegacja tarnowskiego starostwa ze starostą Mieczysławem Krasem, przewodniczącym Rady Powiatu Sylwestrem Gostkiem i szefem Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Ryszardem Żądło. - Celem wystawy było pokazanie Europie regionu tarnowskiego przez pryzmat historii. Prezentowane cmentarze są najlepszym świadectwem naszego wspólnego dziedzictwa i naszej wspólnej historii – mówi poseł Urszula Gacek.

Ekspozycja zawiera zdjęcia 111 cmentarzy, zamieszczone na specjalnych planszach, z opisami dotyczącymi miejsca ich położenia, liczby pochowanych żołnierzy oraz informacją o aktualnym stanie zabytkowego obiektu. - Pokazujemy tę wystawę, aby Europa wiedziała, że Polacy dbają o historię nie tylko własnego narodu. Bo przecież na ziemi tarnowskiej ginęli nie tylko nasi rodacy. Byli to także Rosjanie, Niemcy, Czesi, Serbowie, Węgrzy, Włosi – powiedział podczas otwarcia ekspozycji starosta tarnowski Mieczysław Kras. - Ci, którzy opiekują się do dziś tymi grobami, z taką samą troską pochylają się nad każdą mogiłą - bez względu na narodowość zmarłego. Ma to dla nas wymiar symbolu, który kształtuje wrażliwość historyczną młodego pokolenia Polaków.

*Fotografie: Wiktor Chrzanowski - www.tuchow.info *



30.03.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |