Wyprzedzić chorobę

 Do listopada tarnowski szpital im. św. Łukasza prowadził będzie bezpłatne badania diagnostyczne mające na celu wykrycie nowotworu gruczołu krokowego i jelita grubego. Polska należy do czołówki krajów europejskich pod względem zachorowalności i umieralności na obydwa schorzenia.

 

W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie prowadzone są bezpłatne badania diagnostyczne mające na celu wykrycie nowotworu gruczołu krokowego oraz jelita grubego. Badania finansowane przez gminę miasta Tarnowa prowadzone będą do listopada i mogą z nich skorzystać, w przypadku badania jelita grubego kobiety i mężczyźni w przedziale wieku 40 - 65 lat oraz w przypadku badania gruczołu krokowego mężczyźni od 50 roku życia

Nowotwór gruczołu krokowego, czyli rak prostaty, jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych występujących u mężczyzn. W Polsce choroba jest odpowiedzialna za około 5% zgonów wywołanych nowotworem, a choruje na ten typ nowotworu około 20 na 100 mężczyzn. Choroba pojawia się najczęściej u panów po 50 roku życia i ryzyko jej wystąpienia rośnie wraz z wiekiem.

Systematycznie wzrasta także zachorowalność na raka jelita grubego. Nowotwory jelita grubego rozwijają się bardzo powoli długo nie dają żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest regularne badanie, bo choroba wykryta we wczesnym stadium to duże szanse na wyleczenie.

W tarnowskim szpitalu pod nr tel. 14 631 58 59 udzielane są szczegółowe informacje na temat badań oraz prowadzona rejestracja telefoniczna. Zarejestrować można się od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 14.00. Na badania prowadzone w Ośrodku Programów Profilaktycznych szpitala, w pawilonie D, pokój nr 59, należy zgłaszać się w wyznaczonym terminie z dowodem osobistym.

16.08.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |