Rocznica walk nad Dunajcem

 Zbliżają się obchody 73. rocznicy bitwy radłowskiej, jednej z największych i najbardziej dramatycznych batalii wojny obronnej z września 1939 roku w Małopolsce. Ich organizatorami są starosta tarnowski oraz burmistrz Radłowa Uroczystości zostały zaplanowane na 8 i 9 września. Mają one również wymiar upamiętnienia rocznicy wybuchu wojny.

 

W wyniku klęski w bitwie granicznej, w pierwszych dniach września 1939 roku wojska polskie rozpoczęły odwrót w kierunku nowych miejsc ześrodkowań. Na południowo-zachodnim odcinku frontu, Armia „Kraków” dowodzona przez generała Antoniego Szyllinga, kierowała się na linię rzek Dunajca i Nidy. Żołnierze 6. Dywizji Piechoty generała Bernarda Monda i 21. Dywizji Piechoty Górskiej generała Józefa Kustronia z Grupy Operacyjnej „Boruta”, forsownym marszem zmierzali w stronę Dunajca, aby pod Bobrownikami i Biskupicami Radłowskimi przeprawić się na jego prawy brzeg i zająć nowe stanowiska obronne. Celem niemieckich oddziałów wydzielonych z 2. Dywizji Pancernej było przedostanie się na tyły wojsk polskich. 7 września o godzinie 16.30 niemieckie wozy bojowe były już na przedmieściach Radłowa.

Początkowo 4. pułk strzelców podhalańskich powstrzymywał niemieckie natarcie, ostatecznie jednak w godzinach wieczornych Radów został opanowany przez nieprzyjaciela. W nocy z 7 na 8 września most w Biskupicach został wysadzony, aby na drugi brzeg nie przedostały się niemieckie czołgi. Żołnierze polscy kontynuowali, przy wsparciu mieszkańców Biskupic Radłowskich, dramatyczną przeprawę przez brody na Dunajcu.

Bitwa radłowska trwała 48 godzin. Była największą bitwą stoczoną przez żołnierzy polskich z wojskami niemieckimi w tej części Małopolski. W walkach o przeprawę przez Dunajec poległo prawdopodobnie 243 polskich żołnierzy, a około 700 zostało rannych. Jednak ponad 26 tysięcy żołnierzy polskich przekroczyło rzekę i mogło kontynuować walkę.

Obchody 73. rocznicy bitwy rozpoczną się w Biskupicach Radłowskich 8 września. Ich organizatorami jest społeczność Biskupic Radłowskich, która przygotowała program składający się z mszy świętej w kościele parafialnym w intencji żołnierzy i mieszkańców Biskupic, poległych podczas wrześniowych walk, oraz wieczornicy patriotycznej przy pomniku, mieszczącym się w miejscu dawnej przeprawy mostowej na Dunajcu. Początek uroczystości o godzinie 17.00.

Główny ceremoniał rocznicowy odbędzie się 9 września w Radłowie. O godz. 12.30
z Rynku wyruszy kolumna uczestników uroczystości, która zatrzyma się przy pomniku stojącym na miejscu dawnej szkoły powszechnej w Radłowie, spalonej w trakcie walk wraz z broniącymi budynku polskimi żołnierzami. Następnie uczestnicy uroczystości udadzą się na cmentarz parafialny w Radłowie, gdzie odbędzie się msza święta w intencji żołnierzy, uczestników bitwy radłowskiej i ich rodzin, a po niej ceremonia oficjalna z udziałem kompanii honorowej.

Natomiast o godzinie 15.00 w parku przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie odbędzie się inscenizacja historyczna epizodu Bitwy Radłowskiej, realizowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39. Około 60 rekonstruktorów odtwarzających oddziały polskie i niemieckie stoczy walkę o dawny pałac Dolańskich, obecnie budynek ZSP w Radłowie.

04.09.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |