„Przestrzenie” Stanisława Bracha

 Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie zaprasza 6 września o godzinie 19.00 na wernisaż wystawy rzeźby i obrazów ceramicznych Stanisława Bracha „Przestrzenie”. To pierwsza tak obszerna prezentacja sztuki Stanisława Bracha w Tarnowie. Wystawę będzie można oglądać do 30 września.

 

Przestrzenie” to tytuł wystawy rzeźby i obrazów ceramicznych Stanisława Bracha. Na wernisaż zaprasza Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie 6 września o godzinie 19.00. Spotkanie z artystą odbędzie się w dniu wernisażu o godzinie 12.00 w Zespole Szkół Plastycznych, a oprowadzanie po wystawie zaplanowano w niedzielę 9 września o godzinie 16.00.

Organizatorzy zapraszają też na warsztaty dla dzieci w pracowni ceramicznej. Zajęcia poprowadzi Arletta Kocoł-Łoboda we wtorek 18 września o godzinie 17.00, Koszt uczestnictwa w warsztatach wynosi 15 złotych, liczba miejsc ograniczona. Zapisy: dymon@gm.tarnow.pl, 146888820 (wiek dzieci: 6-10 lat, miejsce warsztatów: pracownia ceramiczna, ul. Ujejskiego 9/1, czas trwania: 60 minut)

Wystawa jest pierwszą obszerną prezentacją sztuki Stanisława Bracha w Tarnowie. Eksponowane prace pochodzą z lat 2005-2012. - Stanisław Brach to przede wszystkim wrażliwe oko rzeźbiarza patrzącego na świat poprzez analizę wycinków przestrzeni trójwymiarowej, szukające wzajemnych relacji między wypornością a proporcją, konstruowaniem idealnych zależności pomiędzy materią a otaczającą ją przestrzenią. Prace rzeźbiarskie Bracha w okresie kilkunastu ostatnich lat przeszły daleko idąca metamorfozę formalną i można powiedzieć, że występują tutaj dwa wyraźne nurty, jeden z nich nawiązujący bezpośrednio do klasycznego pojmowania formy rzeźbiarskiej jako zwartego monolitu a drugi to eksperymenty z ażurem. Monolity Bracha to przeważnie wariacje na temat postaci ludzkiej a dokładniej korpusu i głowy. Postaci są groźne, niepokojące, pozbawione cech indywidualnych, wszystkie z głowami gwałtownie pochylonymi, nie do końca wiadomo czy to gest rozpaczy, bezsilności a może chwila odpoczynku i wytchnienia po heroicznym wysiłku, właściwie tylko tytuły kompozycji podpowiadają nam w którym kierunku mamy skierować swoją wyobraźnię. Rzeźby te poprzez swoją unifikację są dla mnie portretem symbolicznego Everymana przemawiającego do odczuć uniwersalnego odbiorcy, nastawionego na emocjonalny a nie analityczny kontakt z dziełem sztuki – napisał Piotr Kukla w katalogu wystawy.

Stanisław Brach (ur. 1972 w Gorlicach) jest absolwentem Technikum Ceramicznego w Łysej Górze oraz Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego w roku 2000). W 2008 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk pięknych na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Od 2010 roku jest adiunktem na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 2002-2005 oraz 2009-2010 prowadził zajęcia dydaktyczne w dziedzinie rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uprawia rzeźbę, ceramikę artystyczną i rysunek.

05.09.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |