Śladami Le Corbusiera

 Centrum Architektury w Warszawie oraz BWA Galeria Miejska w Tarnowie zapraszają w dniach 6 – 9 września na tarnowską odsłonę ogólnopolskiego projektu „Le CorbusYear”. Tarnów jest, obok Warszawy, Wrocławia i Katowic, jednym z czterech miast uczestniczących w projekcie. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

 

W tym roku przypada 125 rocznica urodzin najważniejszego architekta XX wieku – Le Corbusiera. Z tej okazji warszawskie Centrum Architektury przygotowało cykl wydarzeń edukacyjno-artystycznych, które umożliwią lepsze poznanie idei Le Corbusiera i ich wpływu na polską architekturę.

Jego nazwisko jest bardzo często przywoływane, ale nawet historycy architektury nie mają podstawowych narzędzi, ponieważ żadna z ważnych książek Le Corbusiera nie została nigdy przetłumaczona na polski, a oryginały dostępne są w nielicznych bibliotekach. Le Corbusier jest więc architektem w Polsce nieobecnym, bo nigdy tu nie był i nic nie zaprojektował i bardzo obecnym jednocześnie. Dzięki wielu współpracownikom, uczniom i mniej lub bardziej zręcznym naśladowcom, miał ogromny wpływ na to, jak zostały ukształtowane nasze miasta.

Tarnów, obok Warszawy, Katowic i Wrocławia jest jednym z czterech miast uczestniczących w projekcie. Tarnowska odsłona zainaugurowana zostanie 6 września o godzinie 18.00 w Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Miejskiej na dworcu kolejowym.

Na kilkudniowy program złożą się także wieczór filmowy w Centrum Sztuki Mościcie oraz wycieczki po Mościcach i najnowszych tarnowskich osiedlach mieszkaniowych.

Wstęp wolny.

Le Corbusier (właściwie Charles-Edouard Jeanneret, 1887–1965) uchodzi za najważniejszego architekta i urbanistę XX wieku. Dzięki słynnym budynkom oraz publikacjom i wykładom wpłynął na kilka pokoleń projektantów – najpierw w Europie, a po II wojnie światowej na całym świecie.

Proponował radykalne terapie, polegające na usuwaniu niezdrowej i niefunkcjonalnej starej zabudowy i pozostawieniu tylko najcenniejszych zabytków. Radził ścisłe łączenie funkcji mieszkalnych i rekreacyjnych, dzięki budowie bloków otoczonych starannie zaplanowaną zielenią. Sformułował pojęcie „domu jako maszyny do mieszkania”, zaprojektowanego racjonalnie i drobiazgowo, jak samochód czy samolot. Popularyzował budowanie wysokich budynków dzięki wykorzystaniu możliwości żelbetu i prefabrykacji.

Jej najważniejszym dziełem była „Karta Ateńska” – zestaw wytycznych dla nowoczesnej urbanistyki (1933), stosowanych w wielu krajach podczas powojennej odbudowy i rozbudowy miast.

 

Program:

6 września, godz. 18.00

Inauguracja projektu szlaków corbusierowskich w Tarnowie

BWA Galeria Miejska w Tarnowie, pl. Dworcowy 4

 

7 września, godz. 18.00

Wieczór filmowy

Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1

 

8 września, godz. 17.00

Wycieczka śladami Le Corbusiera – Mościce

Zbiórka: zajezdnia autobusowa w Mościcach, ul. Kwiatkowskiego

 

9 września, godz. 17.00

Wycieczka śladami Le Corbusiera – tarnowskie osiedla

Zbiórka: przed kościołem p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza, ul. 16 Pułku Piechoty

05.09.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |