Poeta z Tarnowa

 27 września przypada 25.rocznica śmierci Romana Brandstaettera, pisarza, poety, dramaturga i tłumacza. Pochowany został w Poznaniu, ale urodził się w Tarnowie i tu spędził najpiękniejsze, młode lata życia. Najbliższy Salon Poezji poświęcony będzie twórczości Romana Brandstaettera.

 

27 września 1987 roku na zawał serca zmarł Roman Brandstaetter, pisarz, poeta, dramaturg, tłumacz, laureat wielu nagród literackich, Honorowy Obywatel Zakopanego, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956 Roku, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Starania o nominowanie „Jezusa a Nazaretu” do Literackiej Nagrody Nobla przerwała nagła śmierć pisarza.

Roman Brandstaetter urodził się w Tarnowie, tu też spędził młodzieńcze lata. Zmarł w Poznaniu, gdzie pochowany został na tamtejszym Cmentarzu Komunalnym na Miłostowie

W związku z 25 rocznicą śmierci pisarza, 16 września Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego zaprasza do Sali Lustrzanej na kolejny Salon Poezji „Ars poetica", poświęcony tym razem twórczości Romana Brandstaettera.

Wiersze Brandstaettera czytał będzie Marcin Hycnar, a o oprawę muzyczną zadbają Monika Zębaty i Bogdan Kołodziejczyk. Początek spotkania o godzinie 11.00.

13.09.2012
Komentarze:
Danuta: 20.10.2012
Cieszę się bardzo, że akurat w tym samym czasie zaznaczyłam swoją obecność w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Słowackiego, na spotkaniu autorskim w związku z Międzynarodową Jesienią Galicyjską. Ja, poetka z Poznania, należę to Stowarzyszenia Brandstaettera, co roku chodzimy na cmentarz w Miłostowie, odwiedzamy grób Romana. Jest specjalna konferencja. Niestety, w Poznaniu nie mamy tak wspaniałej rzeźby Wielkiego Poety jak w Tarnowie, mamy tylko ulicę nazwaną Jego imieniem. Robimy starania, aby powstała przynajmniej ławeczka Brandstaettera, mam nadzieję, że się uda. Brandstaetter dla Poznania to także wybitna POSTAĆ. Gdyby nie On, nie byłoby Monumentu - Krzyży Czerwca 1956. Potrafił ówczesnym władzom powiedzieć: Krzyże muszą być, komuna może nie przetrwać, krzyże zostaną. Okazało się, że był prorokiem - Krzyże stoją przed gmachem UAM i mają się dobrze, a czerwona farba i sierp z młodem już się rozmyły. Pozdrawiam, Danuta Bartosz, Poznań, ZLP
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |